Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Novorozenecký screening

Vloženo: 17.01.2014
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, dnes jsem si přečetla článek o uchovávání krevních vzorků z novorozeneckého screeningu. Při nesouhlasu s archivací vzorků bych se prý měla obrátit na Ministerstvo zdravotnictví. Po této kauze ale příliš nevěřím tomu, že kartička bude opravdu zlikvidována a ráda bych si ji vyžádala do vlastních rukou. Myslíte, že je toto možné nebo se na krevní vzorky pohlíží jako na biologicky nebezpečný materiál, který mi tím pádem nemohou vydat? A je tedy v takovém případě nutné kontaktovat Ministerstvo zdravotnictví nebo přímo nemocnici, kam byl vzorek zaslán? Mnohokrát děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
podle zákona o ochraně osobních údajů máte právo být informována o zpracování osobních údajů správcem, který vzorky zpracovává, tedy nemocnicí. Ta by vám měla podat informaci, zda vzorek zpracovává. Pokud tak činí v rozporu se zákonem (chybí váš souhlas s uložením vzorku), pak můžete požadovat jeho likvidaci. Můžete se také obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů s podnětem na nelegální zpracování osobních údajů ze strany nemocnice. Žádný zákon bohužel neupravuje povinnost nemocnice vám vzorky vydat.

S pozdravem,
Jan Vobořil 

Partneři

 

European Digital Rights