Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Nedoplatek za vodné

Vloženo: 22.10.2013
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobrý den, jsem nájemníkem starého domu, které má ve správě jedno malé družstvo, ale majitel je soukromá osoba. Letos u nás nastal problém s vodou. Hodiny na měření jsou na kraji pozemku a někde na dvoře částečně praskl přívod do domu. Zjistilo se to až tím že přišel nedoplatek z vodárny 10000 na osobu.Kontaktoval jsem majitele a ústně mu tuto skutečnost nahlásil. Nyní se majitel soudí s vodárnou. Můžete mi poradit jak mám postupovat abych byl případně ochráněn od nedoplatku? Předem děkuji za pomoc.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
Jak píšete, v první řadě je povinen danou situaci řešit vlastník domu, který věc projedná s vodárnami.
V případě, že k závadě potrubí došlo v místě, které spadá do vlastnictví vodáren, majitel domu není povinen nedoplatek uhradit. V opačném případě (pokud porucha nastala v přípojce, která je již ve vlastnictví majitele), musí majitel nedoplatek uhradit, jinak hrozí mj. odpojení vody od Vašeho bydliště.

Vy, jakožto nájemce, nejste povinen nedoplatek hradit, neboť k němu nedošlo v důsledku vyšší spotřeby vody, ale z důvodu porušení potrubí, za které neodpovídáte. V případě, že bude majitel domu přesto doplatek účtovat nájemníkům, sdělte mu své stanovisko (se zdůrazněním, že jste ho o závadě neprodleně informoval), popřípadě se obraťte na soud.

Jako odpovědný subjekt by případně přicházelo v úvahu družstvo, které daný dům spravuje, protože zanedbalo péči a na závadu včas neupozornilo.
 
S pozdravem
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights