Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

nájem bytu

Vloženo: 21.10.2013
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, bývalá nájemnice bytu mi dluží cca 25 tis.Kč. Zjistila jsem, že má exekuci na plat, takže se asi peněz hned tak nedočkám. Existuje nějaký způsob, abych se připojila k dlužníkům a z exekuce mi také bylo něco vraceno ?? díky

Text odpovědi: 

Dobrý den,
v rámci exekučního řízení dochází k nucenému výkonu rozhodnutí (nebo jiného exekučního titulu, např. platebního rozkazu), které bylo soudem vyneseno v rámci nalézacího řízení. Exekučního řád neumožňuje přihlásit svoji pohledávku vůči dlužníku k pohledávkám ostatních věřitelů (které jsou již u dlužníka vymáhány). O každém konkrétním dluhu musí být nejdříve pravomocně rozhodnuto a následně nařízena exekuce. Jednotlivé exekuce jsou pak vymáhány současně tak, aby oboje byly uspokojeny.
 
Za účelem vymožení své pohledávky tedy doporučujeme obrátit se na soud, který rozhodne (pravděpodobně platebním rozkazem, tedy bez dlouhých lhůt) o Vašem nároku a ten bude následně vymáhán cestou exekuce. Dřívější exekuce dlužníka není překážkou, pouze hraje roli, zda bude mít povinný reálnou možnost své dluhy splatit, tedy zda bude mít dostatečné finanční a jiné prostředky na uhrazení dluhu.
 
S pozdravem
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights