Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

exekuce na účet

Vloženo: 17.09.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Má výplata chodí k mamě na účet cca 22000 Kč. Chtel jsem poslat mé platby, ale zjistil jsem, že je tam exekuce. Blokováno 18600 Kč. Ted nemam ani korunu na dopravu do práce, jídlo a ani své pohledávky. Mám nějakou šanci na získání mé výplaty. Doložit např.pásku že jsou to opravdu mé peníze? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
děkujeme, že jste se na nás obrátil se svým problémem.

V případě, že je nařízena exekuce přikázáním pohledávky z účtu dle § 303 a násl. občanského soudního řádu, pak v okamžiku vydání exekučního příkazu je příslušný peněžní ústav povinen zablokovat účet dlužníka do výše vymáhané pohledávky a s prostředky ve výši vymáhané pohledávky není možné disponovat. Povinný je majitelem účtu a nezkoumá se, čí peněžní prostředky na účtu leží.

Občanský soudní řád umožňuje uplatnit tzv. vylučovací žalobu dle § 267 občanského soudního řádu v případě, že výkonem rozhodnutí byl postižen majetek , který nepřipouští výkon rozhodnutí, tedy majetek nepatřící povinnému. Žaloba se podává proti oprávněnému. Pokud tedy výkonem rozhodnutí byl neoprávněně postižen Váš majetek, můžete tuto žalobu podat příslušnému obecnému soudu.

Jinak Vám lze samozřejmě zejména doporučit zřízení jiného účtu, přesměrování výplaty mzdy na jiný účet atd.

Ustanovení § 304b občanského soudního řádu pak stanoví, že peněžní ústav může na žádost povinného jednorázově vyplatit částku ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce. Vzhledem k tomu, že žádost může podat pouze povinný, ve Vašem případě by tak musela učinit Vaše matka.

V případě, že budete potřebovat k věci cokoli doplnit, neváhejte nás znovu kontaktovat.

S pozdravem
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights