Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Exekuce

Vloženo: 24.10.2013
Kategorie: 
Nezákonný nátlak, nezákonné jednání exekutora
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, dnes mi bylo sděleno bankou, že můj účet je blokovaný z důvodu exekuce. Nebyl mi ještě doručen žádný dopis od exekutora, chtěla jsem se zeptat, zda je možné exekutorem účet zablokovat dřív, něž mi sdělí, že je na mě vedena exekuce a ještě jsem nevyužila práva do 30dnů vše zapaltit? děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
ve Vašem případě došlo k provedení exekuce formou přikázání pohledávky podle §303 a násl. občanského soudního řádu (jde o tzv. „obstavení účtu“).
V praxi funguje tak, že peněžní ústav po doručení usnesení o nařízení exekuce zablokuje peněžní prostředky na účtu, a to až do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství.

§ 304/2 o.s.ř. stanoví, že povinnému nesmí být usnesení o nařízení exekuce doručeno dříve než peněžnímu ústavu. Povinný se tak o nařízení exekuce dozvídá až ex post, čímž je zabráněno, aby své peněžní prostředky převedl na jiný účet (popř. s nimi jinak disponoval), a tím se vyhnul splacení dluhu.

Podle § 46/6 EŘ nesmí dojít k provedení exekuce dřív, než uplyne lhůta pro dobrovolné plnění, která činí 30 dnů. V případě exekuce přikázáním pohledávky se však samotným provedením exekuce rozumí až okamžik, kdy banka odepíše vymáhanou pohledávku z účtu a převede ji na účet oprávněného. Do té doby je možné splnit dluh dobrovolně z jiných prostředků.
 
S pozdravem,
tým IuRe

 

Partneři

 

European Digital Rights