Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

exekuce

Vloženo: 27.09.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den..Dcera dnes zjistila ze ma zablokovany ucet na kterem je v minusu 399 tisic kc..Volala do banky a tam ji rekli ze maji prikaz od exekutora..dcera ma dluh u Banky ve vysi 90 tisic ,,ktery momentalne nesplaci..asi 1 rok..Je na nemocenske a pak nastupuje na rodicovskou dovolenou..Splatky mela 3.5 tisic a le prave ten posledni rok uz platila mensi castku nebo vubec..NA trvale adrese nebydli tak zrejme ji chodili nejake upominky a ona zadnou nedostala..Chci se zeptat ..je mozne ze by dluh narostl o skoro 300tisic jen na urocich a poplatcich Soudci atd?A pokud uz to je tedy u exekutora da se domluvit na nejakych splatkach nebo uz je pozde..?Dcera nam nic nerekla a ted uz je pozde na nejake vycitani..Bohuzel penize v hotovosti nemame a nevim jestli by dceri povolili mesicni splatky..Prosim o radu co ted s tim.Dekuji.

Text odpovědi: 

 Dobrý den,
bohužel z Vámi zadaných údajů nejsme schopni přesně spočítat výši úroků z prodlení, o kterou se vymáhaná částka zvýšila. Otázkou rovněž je, zda nebyla mezi vámi a bankou sjednána nějaká forma smluvní pokuty apod. Těžko tedy můžeme odhadnout, co je důvodem tohoto navýšení dluhu.

Oprávněná strana věc předložila soudu, který jí daný nárok potvrdil a zároveň vyčíslil výši nákladů řízení. Tato suma jako celek (dlužná částka spolu s náklady řízení) je nadále vymáhaná v rámci exekučního řízení, z kterého vznikají exekuční náklady. Povinný tedy ve výsledku hradí výši dluhu (včetně nákladů z řízení před soudy) spolu s náklady exekuce podle § 87 exekučního řádu. (Jen pro orientaci náklady exekuce při vymáhání dluhu ve výši 90.000,- Kč se rovnají částce 60.319,- Kč).

Pokud povinný není schopen vymáhaný nárok včetně nákladů oprávněného i nákladů exekuce uhradit jednorázově, je možné podat návrh na schválení splátkového kalendáře (přímo exekutorovi). Soudní exekutor však nemá zákonnou povinnost schválit splátkový kalendář. Jeho hlavní povinností je co nejrychleji a nejúčelněji vymoci pohledávku oprávněného, uzavření splátkového kalendáře může vymáhání pohledávky oddálit a být v rozporu se zájmy oprávněného.

Exekutor tak při schvalování splátkového kalendáře zohledňuje veškeré okolnosti případu, přičemž mezi tyto okolnosti patří zejména výše vymáhané částky, počet exekucí vedených proti povinnému, rozsah zjištěného majetku a navrhovaná výše splátky ze strany povinného.

Je také možné dohodnout se na splátkovém kalendáři přímo s oprávněným (bankou). Pokud k tomu dojde, lze uvažovat o podání návrhu na zastavení exekuce.

S pozdravem
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights