Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Exekuce

Vloženo: 18.08.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den v mesici lednu 2013 mi byla narizena exekuce na mzdu ve vyssi 25 tisic,jenze o mesic drive jsem mel bohuzel infark a to posud jsem na nemocenske.Kontaktoval jsem exekutorsky urad kde jsem jim zdelil ze pobiram davky od CSSZ,od mesice ledna mi je srazeno s techto davek kolem 1100,-kc na zminovanou exekuci ale na ucet exekutora nic neprislo z duvodu ze soudni rozhodnuti doposud nenabylo pravni moc a moje srazky jsou deponovany.Ptred dvema dny me navstivil vykonavatel exekutora ktery mi jasne zdelil ze pokud mu nezaplatim dluznou castku okamzite vola stehovaci sluzbu a budu platit naklady vystehovani.Muze si to dovolit??? Pote mi dal lhutu do druheho dne aby jsem cely dluh uhradil na jejich ucet a zavolam mu jak jsem vec vyresil.Sehnal jsem pouze tri tisice a on mi zdelil ze mi da jeste tri hodiny pokud nesezenu vic tak prijedou a odvezou mi veskery majetek kdyz jsem mu jasne rekl ze proste nemuzu za to ze moje srazky jsou deponovany a nenabylo jeste pravni moc proste vykonnavatel byl neoblomny az po dlouhe prosbe mi nabytek nechal s tim ze pokud do 25 tohoto mesice nic neuhradim prijede a vystehuje mi nabytek.Dnes jiz nabyla deponace pravni moc a zitra bude odeslana ale poze 4000,-ja osobne jsem uhradil 3000,- vic bohuzel nemam.Muze mi nekdo poradit jak se branit a zda si muze vykonavatel odstehovat nabytek ten sami den aniz by ho oznacil nalepkami a zda muze delat takto psychycky natlak protoze muj zdravotni stav se po tomto zazitku rapidne zhorsil.Predem dik za kazdou radu jak se branit

Text odpovědi: 

Dobrý den,
exekuční srážky z dávek provádí ČSSZ pouze na základě doručení exekučního titulu od orgánu, který je oprávněn jej vydat. ČSSZ je povinna provádět tyto srážky ihned po doručení usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí. Rozhodné datum je datum nařízení výkonu. Jestli ke dni nařízení má povinný právo na mzdu či dávku od označeného plátce, bere se výkon za účinný. Plátce začne ze mzdy srážet a deponovat tyto sražené peníze. Poté, co usnesení nabude právní moci, doručí se plátci mzdy vyrozumění o nabytí právní moci a plátce následně odešle deponované peníze oprávněnému a pokračuje ve srážení až do té doby, než je celá pohledávka uhrazena. Postiženému musí vždy zůstat tzv. nezabavitelná částka. Jedná se o část mzdy, respektive o část vyplácených dávek, kterou nelze srazit (od. 1. 1. 2013 činí dle příslušné právní úpravy 6 820 Kč). Pokud je exekuce prováděna prostřednictvím srážek a výše takových srážek odpovídá výši vymáhané pohledávky, nemělo by v zásadě k jiné formě exekučního postižení dojít. Přesto lze konstatovat, že by celé situaci prospělo urychlení splacení pohledávky dobrovolnými splátkami, respektive dohodnutí splátkového kalendáře. Pokud by exekutor k prodeji věcí přistoupil, ač by to bylo vzhledem k průběhu a smyslu výkonu rozhodnutí neproporciální, tak by se mohlo jednat o exekuci prováděnou zjevně nevhodným způsobem a v nepřiměřeném rozsahu.
 
Bránit se je možno tzv. návrhem na zastavení exekuce, který se podává exekutorovi. Lhůta pro podání návrhu je 15 dnů ode dne, kdy se povinný o důvodech exekuce dověděl (doručení exekučního příkazu s uvedením způsobu exekuce do vlastních rukou). Pokud exekutor návrhu nevyhoví, postupuje návrh k rozhodnutí k (exekučnímu) soudu.
 
S pozdravem,
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights