Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

dotaz ohledně zablokování učtu

Vloženo: 12.08.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli když já budu mít exekuci, tak jestli mužou zablokovat učet i mým dětem ve věku 17 a 14 let,když já jsem tam vedená jako jejich zákonný zástupce. Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
Předem se omlouváme za pozdní odpověď.

Přikázání pohledávky z účtu u peněžního ústavu (tedy v praxi zablokování účtu) podle § 303 Občanského soudního řádu je i podle ustálené judikatury Nejvyššího soudu ČR přípustné pouze z účtu vedeného na povinného (tzn. majitelem účtu musí být povinný). V obou případech by tedy k zablokování účtu dojít nemělo.

V praxi se ovšem může exekutor k prostředkům na těchto účtech dostat prostřednictvím postižení jiných majetkových práv (§ 320 o.s.ř.), kdy exekutor vychází z předpokladu, že povinný má určitý majetkový nárok vůči třetím osobám, jejichž účty jsou spojeny s osobou povinného (prostřednictvím dispozičního práva atd.) a tento nárok lze vymáhat za účelem uhrazení dluhu povinného.

V takovém případě může exekutor podat poddlužnickou žalobu vůči těmto třetím osobám a ty budou muset prokázat, že povinný, a tedy ani exekutor, na jejich peněžní prostředky nárok nemají.
 
S pozdravem
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights