Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Dluh na výživném

Vloženo: 01.11.2013
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, otec mé nezletilé dcery po dlohodobém neplacení výživného byl zproštěn viny u soudu, co to pro nás znamená přesně, že dlužné peníze už po něm nemohu vymáhat?? Od soudu mi nepřišlo nic, otec neplatí dál, ani nevím jak soud rozhodl a proč ho zprostily viny, v roce 2013 v březnu poslal naposled. Děkuji za odpověd.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
z Vašeho dotazu vyplývá, že proti otci bylo vedeno trestní řízení pro zanedbání povinné výživy podle § 196 trestního zákoníku. V této věci se trestní stíhání zahajuje v okamžiku, kdy otec neplní svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce. Za tento přečin je možné uložit trest odnětí svobody až na 1 rok.
§ 197 TZ obsahuje zvláštní ustanovení o účinné lítosti, které stanoví, že trestní odpovědnost za trestný čin zanedbání povinné výživy zaniká, jestliže trestný čin neměl trvale nepříznivých následků a pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek.
Pokud jste však výživné neobdržela, soud mohl otce zprostit viny z jiných důvodů, popřípadě byl propuštěn po skočení výkonu trestu. K bližšímu posouzení bychom však potřebovali znát více informací.
V každém případě však otci dítěte nezaniká povinnost platit výživné, které je možné vymáhat cestou exekuce. Jedná se navíc o tzv. přednostní pohledávku, která má přednost před ostatními pohledávkami a je možné ji vymáhat účinněji (např. při exekuci formou srážek ze mzdy).
S pozdravem,
tým IuRe

 

týmtým
 

Partneři

 

European Digital Rights