la santé financière de la Caisse priligy effets secondaires pilule contraceptive premier mois

Tisková zpráva Koalice za utajování informací v demokratických mezích

TIC vítá pozitivní změny v aktuální verzi návrhu zákona o utajovaných informacích

Praha, 25. ledna 2005

Poslední verze návrhu zákona o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti (z prosince 2004) obsahuje řadu změn vycházejících z připomínek, které Legislativní radě vlády předložila Koalice za utajování informací v demokratických mezích, kterou tvoří nevládní organizace TIC, Iuridicum Remedium a Otevřená společnost.
 
„Nynější podoba návrhu znamená pozitivní posun,“ říká manažerka projektu Barbora Pěchotová z Transparency International ČR (TIC). „Z dvanácti problematických míst, ke kterým Koalice vznesla konkrétní připomínky, bylo osm problémů odstraněno v duchu alternativních návrhů Koalice.“
 
Poslední předložená verze představuje jednoznačně největší dosavadní krok kupředu. Neurčité vymezení pojmu „utajovaná informace,“ což byl jeden z dvou ústředních problémů návrhu, nebylo sice zcela opuštěno, ale nová verze nabízí i druhou variantu – zachování seznamu utajovaných informací, který dá občanům i úřadům jistotu. Nyní je na vládě, které z variant dá zelenou.
 
Bohužel přetrvává druhý klíčový problém návrhu: zpravodajské služby by měly dostat právo žádat osobní údaje občanů z bezpočtu databází a to bez jakéhokoli posílení kontroly nad nimi. Je velice sporné, zda pro potřeby zkoumání okruhu bezpečnostních rizik je skutečně nezbytné umožnit přístup k bankovnímu tajemství, pojišťovacímu tajemství, burzovnímu tajemství, veškerým údajům správce daně, komplexním údajům správy sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven. Jen samotný komplex údajů, které má správa sociálního zabezpečení, umožňuje vystopovat téměř kompletní životní dráhu jednotlivce, včetně informací týkajících se citlivých otázek soukromého života.
 
„Pokud dojde k přijetí pojistky v podobě seznamu utajovaných informací, odstranění nedůvodné pravomoci tajných služeb zasahovat lidem do soukromí a zrušení demokracii škodlivého ustanovení, podle nějž by se s tajnými informacemi z EU a NATO nemohl seznamovat bez postoupení prověrky ani běžný člen vlády a parlamentu, má zákon konečně šanci získat demokratickou a rozumnou podobu,“ říká právnička Koalice JUDr. Ing. Helena Svatošová z organizace Iuridicum remedium.
 
Podrobnou analýzu aktuální verze zákona a další související informace najdete na stránkách TIC www.transparency.cz.

V případě zájmu o další informace se obraťte na:

Barbora Pěchotová tel: 266 790 112
Transparency International – Česká republika fax: 284 682 872
Chlumčanského 5 e-mail:pechotovaattransparency [dot] cz
180 21 Praha 8 www.transparency.cz
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis