Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Zrušení/krácení schválené dovolené ve vypovědní době

Vloženo: 01.11.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, chcel by som poprosit o radu, ci moze zamestnavatel zrusit schvalenu dovolenku ak po schvaleni da zamestnanec vypoved. Konkretna situacia: V priebehu rijna 2017 som si poziadal o schvalenie dovolenky na leden/unor 2018 v rozsahu 10 pracovnych dni a po schvaleni som zakupil letenky a ubytovani pre mna a manzelku. V pripade, ak by som nasledne dal v praci vypoved k 31.12.2017 s vypovednou dobou do 29.2.2018, moze mi zamestnavatel dovolenku zrusit z dovodu vypovede, pripadne dovolenku skratit na dobu, ktora odpoveda naroku za 2 mesiace (2/12 z naroku na cely rok)? Dakujem za odpoved. J.K.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
na jedné straně je to zaměstnavatel, kdo určuje, kdy má zaměstnanec čerpat dovolenou, na druhé straně však platí, že je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci náklady, které zaměstnanci bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.
 
Co se týče možného krácení Vaší dovolené čerpané v lednu/únoru 2018, tak vzhledem k tomu, že jste o ní žádal již letos, předpokládáme, že se jedná o čerpání dovolené, na níž Vám vznikl nárok za práci konanou již v letošním roce. V takovém případě se bude výměra takové dovolené odvíjet od odpracovaných dní v roce 2017, kdy lze předpokládat, že Vám během roku 2017 vznikl nárok na "dovolenou za kalendářní rok" v plné zákonné výměře. 
 
Výpočet výměry dovolené, který uvádíte (2/12), by se použil jen v případě, že byste v daných měsících roku 2018 chtěl čerpat dovolenou za práci konanou až v roce 2018. Na uvedené dvanáctiny byste však měl nárok až po odpracování 60 dnů, což je během měsíce ledna a února nesplnitelné. Pak byste měl nárok pouze na "dovolenou za odpracované dny"  v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok (4 týdny) za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis