Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Zrušení provozovny

Vloženo: 13.06.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, mám dotaz. V letošním roce došlo k akvizici dvou firem. Mému zaměstnavateli, s kterým mám pracovní smlouvu zůstalo 49% obchodního podílu a nový majitel získal 51%. Pracovní smlouvy se neměnily a zůstaly zachovány původní. Nový majitel se rozhodl o ukončení provozovny, na které pracuji a kterou mám uvedenu v pracovní smlouvě s ohledem na skutečnost, že v dané lokalitě má již své vlastní 2 provozovny. Proto podal pronajimateli provozovny výpověď z nájmu a tento končí k 31.7.2017. Do dnešní doby jsem však nedostal výpověď. Ani jinou nabídku na převedení apod.
Můj dotaz zní, v případě, že dostanu výpověď například tento měsíc, pak ze zákona a pracovní smlouvy je výpovědní doba 2 měsíce. Tedy od 1.7.2017 do 31.8.2017. Tedy v období od 1.8. do 31.8.2017 bude mým pracovištěm jaké místo, když provozovna již bude uzavřena?
Případně pokud nastane situace ze se zaměstnavatel pokusí podat výpověď dohodou např. k 31.7.2017. Bude mě náležet odstupné za 2 měsíce (výpovědní doba) + 3 měsíce za odpracovanou dobu 5-ti let a ukončení provozovny.
Případně jak mám dále postupovat, jelikož se mnou nikdo ze zaměstnavatelů nekomunikuje. Předem děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
je-li Vaše místo výkonu práce vázáno na určitou adresu (např. stávající provozovny), a toto místo práce zanikne (zaměstnavateli skončí nájemní právo), bude zaměstnavatel povinen s Vámi uzavřít dohodu o změně pracovní smlouvy a místo výkonu práce tak změnit. Pokud nové místo výkonu práce nebude určeno, vznikne na straně zaměstnavatele tzv. "překážka v práci", kdy Vám bude povinen po dobu trvání takové překážky dále vyplácet mzdu, ačkoliv nebudete pracovat, neboť nebudete mít kde.
 
Nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku budete mít nejen při skončení pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů, ale i v případě klasické jednostranné výpovědi podané zaměstnavatelem z téhož důvodu.
 
Doporučujeme - pro Vaši právní jistotu - co nejdříve kontaktovat svého zaměstnavatele a prodiskutovat Vaše případné další setrvání v zaměstnání po době zrušení provozovny, včetně všech právních otázek s tím spojených.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis