Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Změna pracovní pozice

Vloženo: 25.09.2013
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, Pracuji ve společnosti XXXX s.r.o. v oddělení kvality, ve smlouvě mám napsáno „quality support“. Mojí náplní práce je školit zaměstnance pracovní postupy a zlepšování způsobu skladování zboží. Jde o to, že v pondělí jsem se mojí nadřízené zeptal, jestli by bylo možné zvýšit můj plat, jelikož toho mám na starosti stále více a jsou za mnou znatelné výsledky. Ona řekla, že už takhle mám dost peněz a nemám se přeceňovat. Následující den si mě do kanceláře pozval zástupce ředitele, ona tam byla také, a oznámil mi, že od téhle chvíle budu pracovat jako obyčejný skladník a to do odvolání, abych se naučil, co to znamená „muset tvrdě pracovat“. Můj plat je 21000 + 7000 osobní ohodnocení. Upozornil mě na to, že můj plat bude odpovídat normě, kterou jako skladník splním. O co mám strach, je že minulý týden jsem dostal plán úkolů na měsíc říjen a nyní je nemůžu splnit. Hádám, že mě poslední týden v říjnu vrátí zpět do kanceláře a po týdnu budou chtít všechny úkoly vypracované, ale jelikož nebude možné to vše stihnout, tak mě budou chtít propustit, jelikož jsem nesplnil práci, kterou mi zadali. Nevíte, jak bych měl dále postupovat? Bojím se, že pokud nedám výpověď sám, tak mě propustí oni za neplnění povinností.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, kterou jste nám projevil zasláním svého dotazu.
Zákoník práce ukládá zaměstnavateli, aby zaměstnanci přiděloval práci dle pracovní smlouvy, z které vyplývá druh práce, který máte pro zaměstnavatele vykonávat. Pokud Vám zaměstnavatel přidělí práci, které je daleko pod Vaší kvalifikací a pozicí, na kterou jste byl dle pracovní smlouvy přijat a udělá to způsobem Vámi popsaným a za okolností Vámi popsaných, pak se domnívám, že se dopouští určitého druhu šikany a samozřejmě tím porušuje své povinnosti vyplývající z pracovněprávních předpisů. Bohužel šikana na pracovišti, která může být právě odstartována tím, že se zaměstnanec přihlásí zákonným způsobem o svá práva (zde žádostí o zvýšení platu), je poměrně častá, dostává šikanovaného zaměstnance do nelehké situace a také se jí špatně brání.
Pomoc před takovým jednáním můžete nalézt na příslušném Inspektorátu práce (místně příslušným je Inspektorát práce dle sídla zaměstnavatele), na který se můžete obrátit s tím, že zaměstnavatel porušuje své povinnosti a Inspektorát práce pak ve věci zahájí šetření, případně se můžete, pokud by šikanózní jednání Vašeho zaměstnavatele pokračovalo, resp. se stupňovalo, bránit i cestou žaloby, kterou se budete dle antidiskriminačního zákona domáhat, aby bylo upuštěno od diskriminace a aby byly odstraněny následky diskriminačního jednání, případně, aby byla poskytnuta přiměřená satisfakce.
Ve Vašem případě bych doporučovala, pokud cítíte, že není možné se nijak se zaměstnavatelem dohodnout, např. celou situaci probrat ještě s nadřízeným nadřízeného, který se k Vám šikanózním způsobem chová, kontaktovat výše zmíněný Inspektorát práce.
V případě, že budete cokoliv ve věci potřebovat, neváhejte nás opět kontaktovat.
S pozdravem
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis