Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Změna mzdového výměru

Vloženo: 01.02.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,

můj mzdový výměr momentálně nastaven na částku 13.500,- Kč a to již do roku 2014. Já jsem však ve společnosti zaměstnaná jako Manager odbytu a vedoucí skladu, takže tato částka je s ohledem na nové znění nařízení vlády 567/2006 Sb. irelevantní a nedostačující.

Dne 11.1.2019 jsem prostřednictvím e-mailu žádala zaměstnavatele o změnu mzdového výměru a s tím spojené přeřazení z 1. skupiny prací do 5. skupiny.
Pozn.: usoudila jsem tak na základě prostudování výše uvedeného nařízení vlády a to v odstavci:
Přílohy - skupiny prací pro účely stanovení nejnižší úrovně zaručené mzdy
II. Příklady prací podle oborů
Administrativní, ekonomické, provozní a správní činnosti
5. skupina, bod 4: zajišťování jednotlivých úseků obchodní činnosti, například průzkumu trhu, ZÁSOBOVÁNÍ A ODBYTU. Kalkulace.

Na moji žádost ovšem zaměstnavatel nijak konstruktivně nereagoval a to ani po mé e-mailové urgenci ze dne 21.1.2019.

Když jsem se s problémem obrátila na Úřad práce a posléze i na Oblastní inspektorát práce, nedokázali mi nijak poradit, jak bych mohla/měla postupovat dále. Jediným jejich doporučením bylo, obrátit se na soud. Proto jsem se rozhodla obrátit se nejprve na Vaši společnost s prosbou o pracovně-právní poradenství při řešení této situace.

Pozn.:24.12.2018 mi skončila rodičovská dovolená, o čemž jsem dopředu informovala zaměstnavatele; ten mi hned po mém příchodu na osobní schůzku předkládal připravenou dohodu o ukončení pracovního poměru bez jakéhokoliv nároku na finanční odškodnění. Tu jsem samozřejmě nepodepsala. Nicméně bohužel jsem momentálně (od 27.12.2018) v pracovní neschopnosti.
Jistě chápete, že se jedná o nemalé částky (pro mě dost zásadní) a také o základ, z něhož mi bude Okresní správa sociálního zabezpečení kalkulovat nemocenské dávky. Nerada bych o tyto finance přišla, pokud na ně mám zákonný nárok.

Prosím o radu, jak bych měla postupovat dále a o informaci, zda mám skutečně právní nárok na navýšení mzdového výměru.

Děkuji, krásný den

Text odpovědi: 

Dobrý den,

mzdový výměr by měl respektovat výši zaručené mzdy. V případě, že tomu tak není, měl zaměstnavatel částku do výše zaručené mzdy doplatit. Pokud zaměstnavatel není ochoten Vám tuto částku doplatit, nezbyde Vám, než se obrátit se svým nárokem na soud.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis