Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Zamestnavatel - strhavani "pokut"

Vloženo: 25.06.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, Na internetu jsem se docetl ze provadite poradenstvi ohledne vztahu zamestnavatel X zamestnanec. Pracuji v elektru. Nastoupil jsem pred 2 mesici a nyni ve vyplate zjistil polozku minusovou polozku u ktere je v poznamce srazka vedoucim. Pidil jsem se po tom a zjistil ze: 1.) Vedouci prodejny stanovil jakesi cile na plneni splnit ve trech odvetvich po 3 kusech. A pokud jednu z deviti polozek nesplnime mame od nej - 100kc. Cile nemaji vliv nakonecne plneni prodejny ani na plusovy vliv vyplaty. 2.) Taktez jsem zjistil, ze v pripade ze se neco ztrati na prodejne jsme mu povini kazdy z nas prinest prislusny dil na zaplaceni ( zbozi neprojde skodnou udalosti ) a dany dil vyzaduje. Rad bych znal odpoved na tyto dve otazky, protoze i na strhavani potravinarskych stravenek, kdy nam zamestnavatel vetsi cast prispiva, potrebovali podpis k opravneni strzeni. Nic jineho jsme nepodepisovali, ani "hmotku" ani jine pripustne strhavani. Jen mi prijde zvlastni kdyz zakladni mzda je 10 000 kc hrubeho, ze maji moznost strhavat v prumeru 600kc za stravenky + 900 kdybychom nesplnili vedoucim dane cile + donest eventuelni ztraty. Dekuji za zodpovezeni hezky den

Text odpovědi: 

Dobrý den,

 
zaměstnavatel je Vám povinen vyplácet mzdu ve výši, která byla ujednána v pracovní smlouvě. Pracovní smlouvu lze měnit pouze dohodou obou smluvních stran. Není tedy přípustné, aby "vedoucí provozovny" jednostranně stanovil zaměstnancům jakési srážky ze mzdy, pokud nebyl zaměstnancem splněn "plán", pokud  taková možnost nebyla ujednána v pracovní smlouvě. Musíme rovněž upozornit na hranici minimální mzdy, pod kterou nesmí mzda zaměstnance klesnout.
 
Dle zákoníku práce odpovídá zaměstnanec zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Zaměstnavatel je však povinen prokázat zavinění zaměstnance.
Zaměstnanec, který odpovídá za škodu je povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to v penězích, jestliže neodčiní škodu uvedením v předešlý stav.
Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.
Odpovídá-li za škodu více zaměstnanců, hradí každý z nich poměrnou část škody podle míry svého zavinění.
 
Tým IuRe

 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis