Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

zaměstnání malého rozsahu

Vloženo: 23.06.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Pracuji jako učitelka a mám uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Pro školní rok 2015/2016 bych měla úvazek jen 3 hodiny týdně ( v současné době mám 5 hodin týdně) a mzda by činila méně než 2 500,- Kč. Jednalo by se tedy o zaměstnání malého rozsahu. Chtěla bych nadále učit na základě této pracovní smlouvy. Zaměstnavatel neví ,zda je možné ,aby k současné pracovní smlouvě byl přidán dodatek , že se jedná o zaměstnání malého rozsahu. Dalším problémem je sociální a zdravotní pojištění. Dočetla jsem se ( bohužel nevím, zda to ještě platí, pokud mám pracovní smlouvu a jedná se o zaměstnání malého rozsahu, tak pro zdravotní pojištění neplatí hranice 2 500,- Kč a musím platit, i z částky, která nedosahuje 2 500,- Kč zdravotní pojištění. Zaměstnavatel neví , zda i on mi musí platit 9 % na zdravotní pojištění. Dalším problémem je sociální pojištění , zda se vypočítává u pracovní smlouvy , která zakládá zaměstnání malého rozsahu, zda se sráží zaměstnanci a zaměstnavatel také musí odvést 25 %. Dále mne zajímá, pokud by ta pracovní smlouva pokračovala i s malým rozsahem zaměstnání, zda mi z této pracovní smlouvy vznikne nárok na dovolenou. Děkuji předem za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
i zaměstnanec se zkráceným pracovním úvazkem má nárok na dovolenou. Odpracuje-li zaměstnanec v kalendářním roce 60 dnů, má nárok na dovolenou v plné výši, jinak se nárok poměrně krátí.
 
Vašeho zaměstnavatele odkazujeme se svými dotazy na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.
 
Tým IuRe 
 
 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis