Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Zablokovaný účet

Vloženo: 24.05.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, měla bych na Vás takový obsáhlejší dotaz. Přítel dnes zjistil, že má blokovaný účet na 13 700 Kč. Na účtě měl 19 000 Kč a zbylo mu tam 5 300 kč. Do banky se může dostavit až ve čtvrtek. Má otázka zní, měla by to být celá částka nebo to může pokračovat další měsíce? My totiž ani nevíme, za co by to mělo být. Žádný dopis nepřišel. Napadá nás, zda to nemůže být proto, že přítel cca před rokem a půl prodal kamarádovi auto, ale kamarád, jak víme, neplatil různé blokové pokuty. Auto má na sebe napsaný stále můj přítel, ale mají spolu sepsanou kupní smlouvu. Je tedy možné, že by mu proto zablokovali účet? Ale žádný dopis domů s blížící se exekucí nepřišel, tak vůbec netušíme. Děkuji předem za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
skutečně nejvhodnější je zjistit přímo v bance z jakého důvodu banka peníze blokuje. Pak se obraťte na daného soudního exekutora a požádejte o nahlédnutí do spisu, na což má Váš přítel jako účastník řízení ze zákona právo. Ve spise pak uvidíte, jakým způsobem Vám exekutor doručil usnesení o nařízení exekuce, případně vyrozumění o zahájení exekuce (na základě něhož běží 30 denní lhůta k dobrovolné úhradě a v případě zaplacení v této lhůtě se hradí náklady exekutora ve snížené výši). U exekutora se taktéž informujte, zda je dluh uhrazen celý, tj. včetně veškerého příslušenství (zejména nákladů exekuce). Stejně tak ve spise zjistíte, který věřitel exekuční návrh podal a na základě jakého exekučního titulu (tj. zda se předtím konalo soudní či jiné řízení a kdy).
 
Pokud by se mělo jednat o dluh související s pokutou za auto, pak by opět měl být Váš přítel účastníkem správního řízení, kde by mu bylo zasíláno rozhodnutí správního orgánu. Pokud si tedy Váš přítel přebírá poštu v místě trvalého bydliště, musel by o vzniku dluhu a zahájení řízení vědět.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis