Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Zabavení veškeré hotovosti bankou

Vloženo: 24.03.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, prosím Vás o pomoc a radu, jak postupovat,popř. co dělat. Přítel má pohledávku, kterou řádně splácel, z bank.účtu mu každý měsíc strhávaly 10 000kč, to je částka, kteou si banka pravidelně každý měsíc strhává. Před půl rokem přišel o zaměstnání a proto měl splátky pozastaveny. Nynní již práci má,pracuje přesně měsíc, tento měsíc/ březen 2017/ mu přišla výplata 18000,- na účet a když si šel vybrat platbu, bylo mu řečeno, že mu vše vzali na splátky, nenechali mu tam ani korunu. Netuším, jak se proti tomuto jednání bránit, vždytˇ alesponˇ životní minimum by mu měli nechat. Máme malé dítě a nemáme z čeho žít. Já mám plat, který sotva pokryje nájem, ale co dál? Moc děkuji za případnou radu. S pozdravem Jana F.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
ve svém dotazu bohužel neuvádíte, zda je pohledávka po Vašem příteli vymáhána v rámci exekuce, či zda ji splácí zcela dobrovolně. Vzhledem k tomu, že se naše poradna zabývá poskytováním rad exekučním dlužníkům, předpokládáme, že exekuce je proti Vašemu příteli vedena.
 
Je-li prováděna exekuce postižením prostředků nacházejících se na bankovním účtu dlužníka, je banka na základě exekučního příkazu vyhotoveného exekutorem povinna zaslat exekutorovi finanční prostředky nacházející se na účtu, a to až do výše celé vymáhané povinnosti (tj. původního dluhu + nákladů předchozího řízení + nákladů exekuce). Dokud tedy není celkový dluh umořen, banka provádí srážky. Jinak řečeno, dokud není dluh uhrazen, cokoliv, co se nachází na účtu, musí banka poslat exekutorovi.
 
 Při provádění exekuce postižením bankovního účtu povinného se ani nepoužijí zákonná ustanovení o tzv. nezabavitelné částce, která nesmí být povinnému měsíčně z jeho příjmu sražena. Taková ustanovení by se použila jen v případě, že by byla Vašemu příteli vyplácena mzda zaměstnavatelem v hotovosti nebo jiným způsobem, avšak bez použití bankovního účtu.

 
Na výplatu částky představující dvojnásobek životního minima má povinný vůči bance nárok jen tehdy, pokud o to sám požádá, banka sama od sebe nemá povinnost mu takovou částku vyplatit. Životní minimum však lze povinnému vyplatit pouze jednou.
 
Postup banky je tedy zcela v pořádku.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis