Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

VÝŽIVNÉ

Vloženo: 05.08.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

DOBRÝ DEN, MANŽELKA MI MÁ PLATIT VÝŽIVNÉ A PŘITOM MÁ EXEKUCI OD VZP. RÁD BYCH VĚDĚL,ZDA VÝŽIVNÉ MÁ ČI NEMÁ PŘEDNOST OPROTI EXEKUCI OD VZP. TA JE TAKÉ BRÁNA JAKO PŘEDNOSTNÍ. DĚKUJI ZA ODPOVĚD. S POZDRAVEM CH.M.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
přednostní pohledávky jsou vyjmenovány v § 279 odst. 2 zákona č.99/1963 Sb., občanský soudní řád. Jak pohledávky z výživného (§ 279 odst. 2 písm. a), tak i pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění (§ 279 odst. 2 písm.f).
 
Dle § 280 odst. 2 občanského soudního řádu však mají pohledávky výživného přednost přede všemi ostatními přednostními pohledávkami. Vaše pohledávka by proto měla být uspokojena přednostně. Dále platí, že nepostačí-li částka sražená z druhé třetiny k uspokojení všech pohledávek výživného, uspokojí se nejprve běžné výživné všech oprávněných a pak teprve nedoplatky za dřívější dobu, a to podle poměru běžného výživného.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis