Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Výpověď ze zaměstnání v těhotenství

Vloženo: 16.11.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den obracím se na Vás s pomocí jak vyřešit moji výpověď v době těhotenství. Dne 31.10.2017 jsem dostala od zaměstnavatele výpověď (smlouva na dobu neurčitou) pro nadbytečnost 52 c) ZP s nárokem na výpovědní lhůtu 2mes. +Odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, a dne 7.11.2017 mi doktorka na gynekologii potvrdila těhotenství v 5tydnu. V práci jsem ještě nic neřekla,nevím jak teď dál postupovat a jaké mám práva? Můžeme mě opravdu zaměstnavatel vyhodit? V tomto stavu se mi bude těžko hledat nové zaměstnání. Moc Vám děkuji předem za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle ust. § 53 nelze dát výpověď těhotné zaměstnankyni, neboť těhotenství zaměstnance je považována za tzv. "ochrannou dobu".
 
Pokud ze zprávy Vašeho ošetřujícího lékaře vyplývá, že jste byla těhotná již v den, kdy Vám byla dána výpověď a Vy nesouhlasíte s danou výpovědí, je třeba, abyste neprodleně svému zaměstnavateli písemně oznámila, že právě s ohledem na Vaše těhotenství považujete danou výpověď za neplatnou a že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. Rovněž zaměstnavateli předložte potvrzení od lékaře o tom, že jste byla v den dání výpovědi těhotná.
 
Pokud bude i přesto Váš zaměstnavatel trvat na tom, že výpověď byla podána v souladu se zákonem, můžete neplatnost výpovědi uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit (tedy do 2 měsíců od skončení výpovědní doby).
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis