Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Výpověď z pracovniho poměru

Vloženo: 29.10.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, jsem zamestnaná ve společnosti na dobu neurčitou a zároveň jsem na rodičovské dovolené, kterou v prosinci pobiram naposledy. Chci dát výpověď, protože v práci se dělá na směny, což nemůžu kvůli dětem. Můžu dát výpověď už rovnou teď, nebo až v prosinci. Mám si dát na něco pozor a mam třeba narok na vyplacení dovolené? Předpokládám, že od ledna nastoupim na úřad práce, než si najdu nové zaměstnání.Děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
výpověď z pracovního poměru můžete dát již v průběhu rodičovské dovolené, přičemž zákonná výpovědní doba začne běžet prvního dne měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena zaměstnavateli. Pokud jste tedy nestihla doručit výpověď v měsíci říjnu, ale učiníte tak až během listopadu, skončí Vám pracovní poměr až na konci měsíce ledna, budete tedy povinna v lednu (po skončení rodičovské dovolené) povinna nastoupit do práce.
 
Vzhledem k tomu, že jste nyní na rodičovské dovolené a nekonala jste pro zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, nebudete mít tak ke konci roku 2018 nárok na dovolenou za kalendářní rok ani na dovolenou za odpracované dny (1/12 dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů).
 
Máte-li však nevyčerpanou dovolenou ještě z doby, kdy jste pro zaměstnavatele práci konala, bude Vám v případě skončení pracovního poměru příslušet za takovou nevyčerpanou dovolenou náhrada mzdy (§ 222 zákoníku práce).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis