Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

výpověď z nájmu po prodeji bytu novému majiteli

Vloženo: 20.07.2017
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobrý den, bydlím od roku 2000 v bytě s nájemní smlouvou na dobu neurčitou, kterou jsem nikdy neporušil. Majitel domu (s.r.o.) uvažuje o prodeji bytu novému majiteli, kterého hledá. Může tento případný nový majitel uplatnit ustanovení par. 2288 odst. 2 zákona 89/2012 Sb. a vypovědět nájemní smlouvu, přestože tato byla uzavřena 17 let před uzavřením kupní smlouvy, kterou tento byt nabyl do vlastnictví? Předem velice děkuji za odpověď. R.V.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
primárně je třeba uvést, že ust. § 2224 občanského zákoníku přímo uvádí, že byl-li pronajat byt, ve kterém nájemce bydlí, nemá pronajímatel právo nájem vypovědět z důvodu změny vlastnictví, přičemž k opačnému ujednání v nájemní smlouvě se nepřihlíží.
 
Vámi uváděné důvody pro výpověď z nájmu bytu dle ust. 2288 odst. 2, tedy zejména z důvodu, že pronajímatel potřebuje byt pro sebe nebo členy své rodiny, jsou zákonnými důvodu pro výpověď, a pokud budou ze strany pronajímatele naplněny, může jich pronajímatel využít k podání výpovědi z nájmu bytu.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis