Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Výpověď v době pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele

Vloženo: 06.04.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den. Mám problém se zaměstnavatelem a nevím, jak ho řešit. Proto se obracím na Vás s prosbou o radu, příp. řešení. Popis situace: Pracovní neschopnost mi začala dnem 15.2.2017 a nadále trvá ( 2x operační zákrok). V zaměstnání s tím měli veliký problém a stále mě nutili, abych pracovala z domova v době své neschopnosti. Odmítla jsem a dále jsem tomu nevěnovala pozornost. Blížil se výplatní termín, a tak jsem 10.3.2017 psala vedení, zda je možné, aby za mě vyzvedl výplatu přítel. Bohužel bez odpovědi. Přišel výplatní den 15.3.2017. a mně se stále nikdo neozýval. Volala jsem tedy vedení, a tam mi sdělili, že pro mě nemají připravené peníze a že jedou na dovolenou. 25.3.2017 se vrátili a domluvili jsme se na předání výplaty (do té doby jsem byla bez peněz, a navíc jsem vyfasovala slušné penále za nezaplacení účtů). 29.3.2017 jsem se s nimi setkala. V kapse jsem měla zapnutý diktafon, takže mám všechny důkazy u sebe. Pan majitel mi řekl, že jsou 2 možnosti. Buď podepíšu dohodu o ukončení pracovního poměru a dostanu své peníze a pokud ne, tak to bude mít stejný dopad, ale žádné peníze mi nedají. Podepsala jsem, ale žádnou kopii mi nedali, protože jsem stále v prac.neschopnosti a tak na dohodě není uvedený datum. Vyhodili mě v době své pracovní neschopnosti za to, že jsem nechtěla pracovat z domova a porušovat tím zákon. Ráda bych se informovala, zda bych s tímto případem a důkazy (zvuková nahrávka na mobilním telefonu) měla nárok na odškodné, a jestli s tím mám jít k soudu. Děkuji za opověď. S pozdravem a přáním hezkého dne.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud jste uzavřela se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, Váš pracovní poměr skončí k ujednanému dni. Na tom nemění nic ani skutečnost, že jste v pracovní neschopnosti, neboť z pohledu zákona se nejedná o výpověď ze strany zaměstnavatele (zakázanou v době prac. neschopnosti), ale o dohodu stran.
Pokud byste však dohodu uzavřela pod nátlakem (např. vyhrožování fyzickým násilím apod), mohla byste platnost uzavřené dohody napadnout žalobou u soudu.
 
Na postup zaměstnavatele můžete rovněž upozornit Státní úřad inspekce práce (www.suip.cz).
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis