Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

výpověd

Vloženo: 23.08.2014
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, začnu svým případem a pak až otázkou.. Byla jsem vedena na úřadu práce a hledala zaměstnání..po krátké době jsem našla,ale stím,že musím 2 měsíce ještě vydržet..takže jsem na úřadu práce oznámila,že mi byla přislíbená práce v jedné firmě...mezi tím si na mě vyřídili dotace a pak po určité době jsem do firmy nastoupila...k mému štěstí k neštěstí jsem ještě ve zkušební době zjistila,že jsem těhotná a tak jsem to ve firmě oznámila...než mi ale zkušební doba(3 měs.)skončila,dostala jsem výpověd...ted jsem momentálně na nemocenské,jelikož jsem z toho stresu a šoku,že mě propustila,začla krvácet a tak ted jenom doufáme abychom o mimčo nepřišli..ale chci se vás zeptat..dotace které na mou osobu dostala,bude pobírat dál? pak jsem se chtěla zeptat jestli mě může propustit jakožto těhotnou a ještě by mě zajímalo..kdyby si mě nechala nadále a já šla pak na 3 letou mateřskou...platila by ona po dobu tech 3 let za mě něco?moc moc děkuji za jakoukoli odpověd M.M

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
ohledně dotace Vám bohužel nemůžeme sdělit přesné informace, jelikož konkrétní podmínky pro poskytnutí dotace určuje daný úřad práce (či ten, kdo dotaci poskytl, nejde-li o dotaci od úřadu práce). Obvykle však jde o dotaci pro vytvoření určitého pracovního místa a ne pro zaměstnání určité osoby, tudíž je možné, že bude-li na Vaše místo přijata jiná osoba, která splňuje podmínky požadované úřadem práce (např. musí být evidovaná na úřadu práce po určitou dobu apod.), pak lze dotací čerpat i nadále.
 
V § 66 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, se stanoví, že zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
 
Podle zákoníku práce tedy může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době i s těhotnou zaměstnankyní (z pohledu zákona není zrušení pracovního poměru to stejné co výpověď), nesmí tak ale učinit v roce 2014 v prvních 14 dnech, kdy jste na nemocenské. Zrušení musí být zaměstnanci doručeno písemně. Zaměstnavatel ale nemusí v oznámení uvádět důvod. zrušení pracovního poměru.
 
Pokud jde o odvody na zdravotní a sociální pojištění, za zaměstnankyni na mateřské či rodičovské dovolení je nehradí zaměstnavatel, ale stát.
 
S pozdravem,
 
 Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis