Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

vypořádání majetku v exekuci

Vloženo: 27.05.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, jsem terénní pracovnice MěÚ Velké Hamry, kde pracuji v rámci spolupráce obce a Agentury pro sociální začleňování. S problémem se na mne obrátili klienti, starší manž. pár. Chtějí podat žalobu na rozvod. V SJM mají nemovitost, na které vázne více exekucí, převážně malé částky. Paní má starobní důchod, pán bydlí na ubytovně a bere dávky HN. Nemovitost by chtěli v rámci vypořádání SJM převést na vnuka. Domnívám se, že toto není možné, že nemovitost se závazky si bude muset ponechat jeden z nich. Jak mám postupovat a co je správně? děkuji M.H.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
 
k přesné odpovědi a možnosti řešení by bylo nutné znát podrobnější informace. Obecně však lze říci, že pokud na nemovitosti vázne několik exekucí, nelze nemovitost na vnuka převést. Vydáním exekučního příkazu na prodej nemovitých věcí se omezuje dispoziční právo majitele, tj. majitel není oprávněn nemovitost prodat, zatížit či ji převést na další osobu bez vědomí a souhlasu exekutora. Takový převod by mohl být napaden jako neplatný.
 
Situace je obdobná i kdyby se Vaši klienti rozvedli a dohodli se v rámci vypořádání na převodu na vnuka. Vypořádání mezi rozvádějícími se manžely, na jejichž majetek  je exekuce, totiž není vůči věřitelům závazné, tj. ke změně, aby za určitý dluh byl odpovědný pouze jeden z manželů namísto obou, je zapotřebí souhlasu věřitelů. Vaši klienti totiž i po rozvodu a uzavření dohody o vypořádání SJM zůstávájí zavázáni vůči věřitelům oba.
 
Aby k převodu mohlo dojít, je tedy nutné buď dluhy, kvůli kterým došlo k „obstavení“ nemovitosti, uhradit a tím dojde k ukončení exekucí nebo se dohodnout s exekutory na jiném zajištění dluhu (což je většinou v praxi jen těžko realizovatelné). Poté mohou Vaši klienti nemovitosti na vnuka převést.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis