Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Úroky z prodlení

Vloženo: 14.07.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, chtěl bych se informovat ohledně úroků z prodlení po uhrazení exekuce. Usnesení o nařízení exekucí bylo vydáno dne v roce 2011. Jelikož se jednalo o více pohledávek vedených u stejného exekutora se stejným věřitelem, koncem roku 2012 proběhlo první sloučení exekucí do jedné a k 19.8.2013 proběhlo druhé sloučení nově příchozích exekucí do jedné (k exekucím, které při prvním sloučení ještě nebyly uvaleny na plat). Chtěl bych se zeptat, zda si exekutor v tuto chvíli může naúčtovat poměrně velkou částku za úroky z prodlení (sloučená exekuce byla cca před 3mi měsíci uhrazena), když v dokumentu o sloučení exekucí není o ničem takovém ani zmínka (dokonce je tam přímo vyčíslena celková dlužná částka ke dni sloučení). Má na to exekutor právo? Není to již promlčené? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
počítání úroků z prodlení nijak nesouvisí se spojením více exekučních řízení vedených u téhož soudního exekutora proti stejnému povinnému.
 
Úroky z prodlení tvoří příslušenství pohledávky (tzv. "jistiny"). Počítají se z každé dlužné částky zvlášť, a to ode dne následujícího po dni splatnosti jistiny. Úroky z prodlení patří oprávněnému (věřiteli), nikoliv exekutorovi, který je pouze musí řádně spočítat a vymoci na povinném.
 
Je-li tedy v exekučním řízení vymáhano více dlužných částek (např. proto, že bylo spojeno více exekučních řízení vedených pro různé pohledávky), nelze automaticky jednotlivé dlužné částky sečíst a z jejich souhrnu spočítat úroky z prodlení, ale je nutné spočítat úroky z prodlení z každé dlužné částky zvlášť právě s ohledem na to, že okamžik splatnosti má každá pohledávka jiný.
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis