Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

úroky z exekuce

Vloženo: 02.07.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Můj přítel splácel 5 let 30 tisíc exekutorovi a když už to má splacené tak si exekutor napočítal další 2tisíce za to že to prý splácel dlouho a že to jsou další úroky za dlouhé splácení.Moc se mi to nezdá ,prosím oradu.Přítel je bez práce a posílal 400měs.Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud je v příslušném rozhodnutí (např. platební rozkaz, rozsudek), v němž je stanovena povinnost Vašeho přítele uhradit dlužnou částku (tzv. "jistinu"), uvedeno, že má rovněž povinnost uhradit úroky z prodlení, a to "do zaplacení" (čímž se rozumí do zaplacení celé jistiny), je skutečně Váš přítel povinnen takové úroky uhradit.
Úroky je však možné spočítat až v okamžiku, kdy je vymáhaný dluh (jistina) skutečně zaplacen, ve vašem případě tedy až ve chvíli, kdy přítel uhradil na účet exekutora celou jistinu. Pokud tedy exekutor provedl vyčíslení dlužných úroků, a pokud vyčíslení provedl správně, postupoval v souladu se zákonem.
Nepředložil-li exekutor Vašemu příteli podrobné vyúčtování úroků, doporučujeme si u exekutora takové vyúčtování vyžádat, nejlépe písemnou žádostí zaslanou exekutorovi. 
Úroky se počítají v sazbě uvedené v příslušném rozhodnutí a vždy ze skutečně dlužné jistiny v tom kterém období. Např. k 1.1. činil dosud neuhrazený dluh částku 20.000,- Kč, další splátka 400,- Kč byla uhrazena až 31.1.. Úrok se tedy za období 1.1.-31.1. bude počítat z dlužné jistiny 20.000,- Kč. Dne 31.1. byla zaplacena další splátka 400,- Kč, další splátka poté 28.2.; za období 1.2.-28.2. se tedy budou počítat úroky z dlužné jistiny ve výši 19.600,- Kč.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis