Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

ukončení pracovního vztahu

Vloženo: 03.08.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, můj zaměstnavatel dnes oznámil, že firma bude muset přistoupit k zúžení řad zaměstnanců z důvodu nedostatku zakázek. Konkrétní důvod, proč se rozhodli vybrat mě, mi nedokázali ani po několika dotazech sdělit. Prý žádný důvod není. A není v tom nic osobního. Naopak mi bylo sděleno, že se mnou žádné problémy ani v minulosti nebyly. Pracuji ve firmě již 3 roky, mezi kolegy zdaleka nejsem nejmladší ani nejnezkušenější, ale mám jediný smlouvu na dobu určitou, která tento měsíc vyprší, zatímco ostatní na dobu neurčitou. Je skutečně typ smlouvy legitimním důvodem k ukončení pracovního vztahu? Nebo by měl zaměstnavatel vybírat zaměstnance podle jiného klíče nehledě na komplikace s příp. ukončováním smlouvy? Mnohokrát děkuji a s pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
je právem každého zaměstnavatele si určit, s kým uzavře pracovní smlouvu a s kým ji ukončí. Ve Vašem případě, máte-li uzavřenu pracovní smlouvu na dobu určitou, není zaměstnavatel ani povinen Vám neprodloužení pracovního poměru zdůvodňovat.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis