Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

ukončení pracovní poměru z důvodu nevyplacení mzdy

Vloženo: 07.06.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak postupovat. Nastoupila jsem do nového zaměstnání po tříleté mateřské dovolené. Byla se mnou uzavřena pracovní smlouva na dobu neurčitou s tříměsíční zkušební dobou. Nástup od 11.2.2015. V měsíci únoru jsem oddělala jen 3 dny. Od 16.2.2015 až do konce měsíce jsem byla na paragrafu s dcerou. V měsíci březnu jsem oddělala 18 dnů.Potom byly 4 dny pracovní neschopnosti kvůli drobnému úrazu oka.Ta trvala od 18.3.2015 do 23.3.2015. V měsíci dubnu jsem oddělala 22 dnů, z toho jeden den byl státní svátek. V měsíci květnu jsem oddělala 14,5 dne.Z toho byly dva dny státní svátky.Potom jsem čerpala 2,5 dne dovolenou.A od 26.5.2015 jsem v pracovní neschopnosti,v které dle lékařů setrvám dva až tři měsíce nejméně. Potřebovala bych vědět, jestli se zkušební doba kvůli překážkám které mi vznikly (paragraf,nemocenská)prodloužila,tudíž stále trvá. Další problémem je,že mi zaměstnavatel nevyplatil ještě mzdu za měsíc duben.Výplatní termín je k 20.dni v měsíci. Bohužel tyto problémy jsou u něj stále.Chtěla bych proto ukončit pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy.Dočetla jsem se,že podle zákoníku práce § 56, zaměstnanci který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Aktuálně tedy takovému zaměstnanci náleží odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. Nevím však jak postupovat pokud jsem stále ještě v pracovní neschopnosti.A zda bych měla nárok na dvouměsíční odstupné.A také jak formulovat ukončení. Zaměstnavatel si již našel za mě náhradu,takže se mnou již nepočítá.Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle ust. § 35 zákoníku práce  se zkušební doba prodlužuje o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené.
Překážkou v práci se rozumí i doba dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.
 
Pokud Vám zaměstnavatel  nevyplatil mzdu do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (těchto "dalších" 15 dnů se počítá ode dne splatnosti mzdy - ve Vašem případě tedy od 20. dne příslušného měsíce), můžete skutečně okamžitě zrušit pracovní poměr. Je nutno tak učinit písemně a ve zrušení uvést jako důvod nevyplacení mzdy v dané lhůtě. Písemné vyhotovení zrušení pracovního poměru je třeba zaměstnavateli doručit, a to buď osobně (proti potvrzení přijetí takové výpovědi), nebo poštou (doporučujeme zaslat s dodejkou).

 
Pracovní poměr můžete zrušit i během doby Vaší pracovní neschopnosti, je třeba si však  uvědomit, že při takovém skončení pracovního poměru skončí i Vaše pracovní neschopnost a zaměstnavatel Vám tedy nebude povinen vyplácet dávky nemocenského pojištění.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis