Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

snatek

Vloženo: 20.09.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Mohu se zeptat ? po delží známosti se chci s přítelkyní vzít. Pronlém je že mám exekuci kterou moc dobře nezvládám, Mám důchod a je tak malý že mi z něj nemohou strhávat, Mám strach aby po snatku neotravovali moji ženu která má chatu , plat asi 16000 a byt v os. vlastnictví. Jak tohle mužu zajistit aby na ni nemohli??? Děkuji za odpověd.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
ve Vašem případě, kdy jste dluh převzal pouze Vy před uzavřením manželství, budou moci být po uzavření manželství s Vaší přítelkyní exekučně postiženy pouze peněžní prostředky nacházející se na bankovním účtu vedeném na jméno Vaší manželky, nikoliv její mzda nebo její nemovitost (pokud si tedy o její nemovitost nerozšíříte dohodou uzavřenou před notářem své společné jmění manželů).

 
Peníze na účtu manželky bude však možné postihnout jen do výše, která by Vaší osobě jakožto exekučního dlužníka z účtu Vaší manželky připadla, kdyby došlo ke zrušení a vypořádání společného jmění manželů (to se děje ve většině případů zejména při rozvodu manželství). Takové "zrušení a vypořádání" společného jmění by musel hypoteticky provést exekutor, který by matematickým výpočtem došel k částce, na kterou by jste Vy osobně měl z účtu manželky nárok a kterou by bylo možné z účtu Vaší manželky exekučně strhnout. Obecně platí, že každému z manželů náleží při zrušení a vypořádání společného jmění jedna polovina společného jmění, teoreticky by tedy mohl exekutor postihnout polovinu prostředků nacházejících se na účtu Vaší manželky.

 
Co se týče předmanželské smlouvy, máte sice možnost ji s nastávající chotí uzavřít, ale taková smlouva nemůže již dopadat na již převzaté dluhy, tedy např. na dluh, pro který je vůči Vám vedena exekuce. 

 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis