Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Smlouva o výpůjčce

Vloženo: 19.06.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Text otázky: 

Dobrý den...chtěla jsem se zeptat...Mám od známého půjčené nějaké věci. Na tyto věci máme mezi sebou uzavřenou smlouvu o výpůjčce. Bohužel mi hrozí exekuce, tak jsem se chtěla zeptat jestli i tyto věci může exekotor zabavit. Předem děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
jestliže exekutorovi prokážete, že věci nepatří Vám, pak tyto věci nemůže v rámci exekuce postihnout. Smlouva o výpůjčce by měla být dostačujícím důkazem. Nelze však vyloučit, že exekutor bude předloženou smlouvu považovat za účelovou, toto závisí na konkrétních okolnostech (např. obsahu a dataci smlouvy atd.).
 
Proto pokud by exekutor i přes to, že mu smlouvu při provádění soupisu ukážete, tyto věci do soupisu zahrnul, bude Váš známý  (tj. majitel věcí) muset podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Jako důkaz můžete navrhnout a předložit nejen smlouvu samotnou (k návrhu postačí přiložit kopii), ale i např. svědeckou výpověď (měl-li někdo povědomí o tom, že věci nepatří Vám, ale že je máte pouze vypůjčené) apod.
 
Ohledně návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu zjistíte více např. z našeho článku: : http://www.iure.org/14/89/obrana-proti-exekucim-aneb-jake-jsou-moznosti-kdyz-se-u-dveri-objevi-exekutor , případně z předešlých odpovědí v naší poradně na toto téma.
 
S pozdravem,
 
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis