Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Směnka - špatně uvedená adresa

Vloženo: 18.07.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, Nedávno jsem někomu půjčila peníze na směnku ovšem uvedla jsem špatné poštovní směrovací číslo dlužníka a člověk kterému jsem peníze půjčila se teď zdráhá uhradit dlužnou částku. Moje otázka zní činí chybné PSČ směnku neplatnou? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
předem se omlouváme za pozdní odpověď.
Podle § 75/5 zákona směnečného a šekového je podstatnou náležitostí směnky jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno (remitenta). Směnka nemůže být vystavena ve prospěch neurčité osoby (např. na doručitele).
Zákon ovšem nestanoví, jakým způsobem má být remitent na směnce označen, z podstaty věci však plyne, že by měl být určen co nejjasněji, aby bylo možné jednoznačně identifikovat, o koho jde. Je proto vhodné určit remitenta nikoli pouze jménem, ale také místem bydliště či jiným údajem.
Ačkoliv bývá posuzování platnosti směnek často velmi přísné, podle našeho názoru je platnost Vámi vystavené směnky zachována, neboť remitent byl dostatečně označen a chybně uvedené PSČ nebrání v identifikaci dané osoby.
S pozdravem
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis