Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Sleva z nájmu

Vloženo: 15.06.2018
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobrý den, můj dotaz se týká slevy z nájmu. Lze ji uplatnit když se v nájemním bytě porouchal kotel na ohřev vody, v důsledku čehož nebylo možné mít teplou vodu po dobu více než 1 měsíce. Pokud slevu lze uplatnit, jak se vypočítá (alespoň přibližně). Zákon toto neupřesňuje, proto se domnívám, že tato situace "nadržuje" pronajímatelům, neboť tito mohou či nemusí svolit ke slevě z nájmu. Pokud svolí, mohou si prakticky sami určit výši. V případu, kterého se týká tento dotaz, činí nájem 21.000,- Kč měsíčně. Děkuji za odpověď. Soňa

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
občanský zákoník skutečně neurčuje výši slevy z nájmu, pouze uvádí, že má být "přiměřená". Pokud tedy nedojde o výši slevy k dohodě smluvních stran, může výši slevy určit pouze soud na návrh některé ze stran.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis