Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

sleva z nájmu

Vloženo: 03.07.2017
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Vážení, mám pronajatý byt v paneláku již cca 4 roky, nyní se celý bytový dům zatepluje…. Před dvěma lety jsem uvažoval, že se odstěhuji jinam, při rozhovoru s majitelkou jsme se mimo jiné bavili, že jsem kdysi zažil zateplování a bylo to šílení v té době v bytě bydlet. Byl jsem ujištěn, že se o zateplování vůbec neuvažuje, ale na to nemám důkaz. Nynější bydlení je v postatě bydlení na staveništi, děsný hluk, který se nese panely po celém domě, prach, ztráta soukromí a nemožnost větrat (lešení), začínají pracovat v 6 ráno do 18 včetně sobot. Mám nárok na slevu a na jak velkou a jak ji formulovat, o jaký § se „opřít“. Velice Vám děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pronajímatel se nájemní smlouvou sice zavazuje zajistit nájemci nerušené užívání věci (např. bytu), avšak v případě zateplování fasády, která není součástí bytu, se nejedná o opravu bytu, během jejíhož provádění by mohl nájemce za určitých okolností požadovat slevu  z nájemného. Navíc o zateplení domu nerozhodla výlučně Vaše paní domácí, ale např. společenství vlastníků jednotek nebo bytové družstvo, paní domácí tak mohla být se svým případným negativním stanoviskem přehlasována.
 
Provádění stavebních prací spojených se zateplením fasády může být sice na jedné straně rušivým prvkem, ale zcela jistě nebrání nájemci v užívání bytu jako takového. Omezení hluku platí navíc pouze pro noční hodinu, kterým se rozumí doba mezi 22:00 hod a 6:00 hod.
Provedení zateplení bude mít navíc v budoucnu zcela jistě za následek úsporu nákladů na vytápění.
 
Na základě shora uvedeného jsme tedy toho názoru, že nemůže po paní domácí požadovat slevu z nájemného.
 
Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis