Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Řádná dovolená

Vloženo: 14.12.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, měla bych na Vás menší dotaz. Dne 3. 5. 2016 jsem nastoupila do zaměstnání a v listopadu téhož roku jsem otěhotněla. 3. 4. 2017 jsem musela odejít na rizikové těhotenství až do 13.6. 2017 než jsem nastoupila na mateřskou. Na výplatním liště mám tedy uvedeno, že mi zbývá 28.50 dne řádné dovolené. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, 60 v roce dní jsem měla odpracovaných a více jak 100 zameškaných směn nemám. Žádost o rodičovský příspěvek jsem už odevzdávala na příslušném ÚP. A teď bych se Vás chtěla zeptat co se stane s těmi 28.50 dny dovolené. Se zaměstnavatelem jsme byli dohodnuti, že my dny proplatí, tudíž mi RD naváže na MD. Ale bohužel jsem se nedávno dozvěděla, že se dovolená smí proplácet jen při ukončení pracovního poměru. Předem mockrát děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

 Dobrý den,
 
je to přesně tak jak uvádíte, na náhradu za nevyčerpanou dovolenou byste měla pouze v případě skončení pracovního poměru (§ 222 zákoníku práce).
Nebudete-li moci čerpat dovolenou za rok 2017 ani do konce roku 2018 proto, že jste byla uznána dočasně práce neschopnou nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit Vám dobu čerpání dovolené za rok 2017 po skončení těchto překážek v práci.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis