Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

P.T.

Vloženo: 13.10.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, moje přítelkyně je zaměstnaná v nemocnici s pracovním zařazením Referent dopravy kde pracovala 8 a půl roku.Z důvodu, že onemocněla byla 1 a půl roku v pracovní neschopnosti, momentálně se vrátila na místo které chtěla nadále vykonávat.Jen nemocnice na tomto místě zaměstnala jiného člověka. Ženě řekli že pro ni toto místo již není a že jí dají jinou pracovní pozici jako vedoucí skladu v kuchyni.Žena nic nepodepsala a domluvili se že si to zkusí a pokud bude nemocnice i žena spokojena nastoupí na toto místo. Nemocnice připravila smlouvu kde už byla změna pracovní pozice a žena ji nepodepsala nebot se s tímto místem nestotožnila . Nemocnice na ženu ted tlačí at smlouvu podepíše jinak ji vyhodí protože pro ni nemají jinou práci adekvátní podepsané smlouvě na místo Referent dopravy. Co můžeme dělat?Má žena nárok na odstupné případně jinou pracovní pozici než byla nabídnuta?Nebo na stálou pracovní pozici? Děkuji T.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
v případě, že zaměstnavatel již pro zaměstnance nemá pracovní místo, že oprávněn dát zaměstnanci výpověď z tzv. "organizačního důvodu" (§ 52 písm. c) zákoníku práce). Slovy zákona: "zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách." 

V takovém případě začne běžet 2 měsíční výpovědní doba, počínající prvního dne v měsíci následujícím po měsíci, v němž byla výpověď doručena zaměstnanci.
 
Zároveň má zaměstnanec v takovém případě nárok na odstupné, v případě Vaší přítelkyně by se jednalo o 3 násobek průměrného výdělku (§67 odst. 1 písm. c) ZP).
 

 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis