Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

protipravni jednani zamestnavatele?

Vloženo: 09.08.2013
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den,
13.5.2013 jsem byl v zamestnani XXXX  po dechove zkousce ktera byla negativni vyzvan jestli jsem ochoten podstoupit test na drogy. S tim jsem souhlasil,ale oznamil jsem ze dva dny predtim jsem uzil marihuanu kterou uzivam na deprese.Dale uzivam konopnou mast na choinicke potize s pateri a na hemeroidy.Orientacni test byl pozitivni takze byl vzorek zaslan na toxikologicky rozbor.Ja byl odvezen na branu zavodu a musel jsem opustit zavod skoda auto.Vysledky z toxikologie byl Cannabinoidy-Slabe. Pote jsem prinesl potvrzeni od psychiatra ze,cituji:Dop:v soucasne dobe pacientovi nenasazovana psychiatricka medikace.Stran uzivani marihuany si myslim,ze pokud nebude v pracovnim procesu pod vlivem navykove latky,je uzivani ku prospechu pacienta.Po tomto predlozeni me bylo vse navraceno,ale pracovni lekarka me dala potvrzrni o schoptosti prace pouze na 3mesice a vyhrozovala me pokud budu mit opet pozitivni tast a jakekoli mnozstvi,ze me posle na leceni.Ikdyz ve zprave od meho psychiatra bylo ze na trave neni zavisly,muze i delsi dobu bez ni,aniz by mel abstinencni priznaky.Nejsou splnena kriteria pro zavislost.Po techto 3mesicik jsem byl vyzvan k dalsimu testu.Kdyz jsem odmitl dat moc a pozadoval jsem odber krve,z ktereho se da poznat jestli je clovek pod vlivem.Ale na to me bylo odpovezeno pokud nedam vzorek moci bude me vystaveno potvrzeni ze nejsem vykonavat me pridelenou praci.Po konzultaci s odborovym pracovnikem bezpecnosti prace,ktery me doporucil moc odevzdat a vysledek byl pozitivni na coz jsem dopredu upozornil s tim ze jsem marihuanu uzil pred 4dny.Tentokrat ale nebyl vzorek nikam zaslan a byl my vystaven posudek ze nejsem schopen vykonavat me sverenou praci.Za posledni 3mesice kterou tato kauza trva se muj psychicky stav rapidne zhorsil,trpim vetsima depresema,mam problem se spakem,trpim nechutenstvim a celkove se necitim dobre.Mam dotaz jestli se zamestnavatel nedopusti protipravniho jednani kdyz me nebyla odebrana krev abyl jsem prerazen na jinou praci z duvodu ze nejsem schopen ridit vysokozdvizny vozik.Jak mam dale postupovat a jake mam prava ze zakona?
Dekuji za brzkou odpoved. S pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,
omlouváme se za prodlení se zodpovězením vašeho dotazu, které bylo způsobeno našimi omezenými možnostmi a velkým počtem dotazů.
Podle §106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce je zaměstnanec povinen nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele. §106 odst. 4 písm. i) ZP pak konstatuje, že je rovněž povinen podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozhodnou skutečností tedy je, zda jste drogy konzumoval, respektive, zda jste byl pod vlivem omamných látek přímo na pracovišti. V tomto smyslu jsou testy odběrem moči pouze orientační, prostřednictvím nichž může být zjištěno, zda-li jste v posledních dnech užil konopí. Pro zjištění aktuálního stavu (tj. zda daná osoba je či není pod vlivem omamné látky) jsou rozhodné především krevní testy. Odmítnutí jakéhokoliv relevantního testu může být ovšem zaměstnavatelem bráno jako porušení povinnosti zaměstnance, v případě opakování to může vést až k ukončení pracovního poměru.

Dále, zaměstnavatel je povinen na základě lékařského posudku převést zaměstnance na jinou práci, pozbyl-li vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci (§ 41 ZP). Pokud s posudkem závodního lékaře nesouhlasíte, můžete navrhnout přezkoumání lékařského posudku, a to do 10 pracovních dnů ode dne jeho prokazatelného předání. Podání takového návrhu se děje u poskytovatele pracovnělékařských služeb, který lékařský posudek vydal. Zmeškání lhůty je možno z objektivních důvodů prominout. Poskytovatel buď Vašemu návrhu zcela vyhoví, nebo postoupí celou záležitost k příslušnému správnímu orgánu, který rozhodne. V tomto smyslu doporučujeme k návrhu připojit všechny relevantní dokumenty hovořící ve Váš prospěch, zejména pak Vámi deklarovanou lékařskou zprávu z psychiatrického vyšetření.
 
S pozdravem,
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis