Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Prosba o výpočet exekuce ze mzdy

Vloženo: 25.01.2012
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Prosím o výpočet exe. ze mzdy.Mám nepředn.exe.na plat a příjem mezi 16-22.000Kč čistého.Mám manželku na Úp /již nepobírá žádnou podporu/ a 2 děti /6a10 let/.Po odečtení exekuce dostávám 10.642Kč čistého.Nalezl jsem na netu kalkulačky exekuce a vždy mi vyšlo, že bych měl dostávat přes 14.000Kč.Ptal jsem se naší účetní a ta mi tvrdí,že to má v pořádku a alespoň to budu mít rychleji zaplaceno a že ji nějaká internetová kalkulačka nezajímá.Takhle mi to strhávala celý loňský rok a minimálně jěště letos to bude pokračovat.Po zaplacení nájmu cca 8300Kč mi na 4 lidi zbývají 2300Kč a již nevím jak máme žít spíše živořit.Můžete mi prosím napsat přesný výpočet, který bych si mohl vytisknout a perovat u naší účetní, nebo má pravdu ona.Předem děkuji již jsem opravdu v koncích a pokud mám pravdu musí mi neoprávněné peníze doplatit? Jak mám postupovat? Na soudy opravdu peníze nemám.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
základní částka, která vám nesmí být sražena z měsíční mzdy podle § 278 občanského soudního řádu (z. č. 99/1963 Sb.), činí ve vašem případě částky:
- 5.842,- Kč na Vás jakožto dlužníka,
- 3x 1460,3- Kč na Vaši manželku a na Vaše děti,
tj. celkem 10.223,- Kč (po zaokrouhlení).
Z Vaší čisté mzdy tedy dále zbývá zhruba 6 až 12 tisíc. Z toho, co zbývá Vám lze srazit buď jednu třetinu nebo 2 třetiny, záleží totiž na tom, zda pohledávka vznikla z některých následujících důvodů (§ 279 odst. 2):
a) pohledávky výživného,
b) pohledávky náhrady škody způsobené poškozenému ublížením na zdraví,
 c) pohledávky náhrady škody způsobené úmyslnými trestnými činy,
 d) pohledávky daní a poplatků,
 e) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění a důchodového zabezpečení,
 f) pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění,
 g) pohledávky náhrady za příspěvek na výživu dítěte a příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče,
 h) pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci,
 i) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory,
 j) pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,
 k) pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.
Pokud pohledávka nevznikla z těchto důvodů, může Vám být sražena pouze 1/3 ze zbytku čistého platu.  Pokud pohledávka vznikla z některých z těchto důvodů, může Vám být sraženy 2/3 ze zbytku čistého platu podle § 279 odst. 1 věta druhá. Ovšem nad částku 8.762,- Kč se sráží celý příjem bez omezení.
Tedy, pokud máte jen tzv. nepřednostní pohledávky, tak Vám musí zůstat 2 třetiny z příjmu, který po odečtení základní částky zbude, tj. až 5.840,- Kč (jde o to, zda Váš příjem přesahuje částku 18.983,- Kč nebo ne). V tomto případě by Vám měl zaměstnavatel vyplácet základní částku (10.223,- Kč, viz výše) plus až 5.840,- Kč z titulu dvou třetin mzdy.
Naopak srazit by Vám měl jen jednu 2.920,- Kč z příjmu do výše 18.983,- Kč a veškerý příjem nad částku 18.983,- Kč.
Pokud tedy vyděláváte více než 18.983,- Kč, tak by Vám mělo zůstat 16.063,- Kč u nepřednostních pohledávek. U přednostních pohledávek byste měl dostávat částku 13.143,- Kč.
Pokud Vám účetní nevyplácí tuto částku, zajděte za ní, argumentujte ustanoveními zákona a pokuste se jí přimět ke změně vyplacené částky, případně zajděte za vedoucím, aby přiměl účetní ke změně názoru. Teoreticky byste mohl částku, kterou Vám zaměstnavatel neoprávněně sráží, vymáhat jako dlužnou mzdu.

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis