Zadávání dotazů do poradny je dočasně pozastaveno, na zaslané dotazy Vám nemůžeme odpovědět, děkujeme za pochopení!

 
 
Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v sekci Dokumenty/"Pravidla on-line poradny 2/2013" v levém sloupci, nebo po kliknutí na odkaz.
 
Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Prosba o radu

Vloženo: 10.04.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Prosím o radu pre svojho syna ktory zije v Prahe.Od 1.3.2016 do 31.1.2017 pracoval,avsak zamestnavatel s nim ukoncil pracovny pomer podla paragrafu 49 zakona 262/2006 Sb.zakonnniku prace vzajemnou dohodou k 31.1.2017 az dna 20.2.2017(!)Okrem tohoto dokladu /bez peciatky/ mu neposkytol ani zapoctovy list,nevyplatil vyplatu ani nevycerpanu / takmer celu/ dovolenku a odmieta s nim komunikovat.Mam velke pochybnosti o spravnosti tohoto postupu, ale nechala by som to tak,avsak syn sa nemoze teraz zamestnat inde bez potrebnych dokladov a hlavne nemoze mat v Cechach zdravotne poistenie,co ma ako matku najviac trapi,pretoze syn je onkologicky pacient lieceny cely cas v Prahe a liecba u jeho onkologa je z dovodu ukoncenia pracovneho pomeru a naslednej straty zdravotneho poistenia v cechach pozastavena.Velmi vas prosim,poradte mi,ako postupovat voci synovmu zamestnavatelovi,aby sme sa dostali k potrebnym dokladom aby syna mohol jeho onkolog dalej liecit a aby si mohol najst novu pracu.Velmi pekne dakujem za pomoc v nasej zlozitej situacii.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 

dle § 313 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen při skončení pracovního poměru vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (tzv. "zápočtový list") a uvést v něm zejména:
-          údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání,
-          druh konaných prací,
-          odpracovanou dobu,
-          zda jsou ze zaměstnancovy mzdy prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky.
 
Pokud zaměstnavatel zápočtový list nevydá, může se zaměstnanec domáhat jeho vydání žalobou u soudu.
 
Mzda, na kterou má zaměstnanec, jehož pracovní poměr skončil, nárok vůči zaměstnavateli, je splatná v nejbližším dalším výplatním termínu u zaměstnavatele. Opět platí, že pokud není mzda řádně vyplacena, může se zaměstnanec domáhat jejího zaplacení u soudu žalobou.
 
Vzhledem k tomu, že bezprostředně po skončení pracovního poměru Vašemu synovi nevznikl nový pracovní poměr vůči novému zaměstnavateli, u které by teoreticky mohl žádat o čerpání nevyčerpané dovolené, má Váš syn vůči bývalému zaměstnavateli nárok na náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou, a to ve výši průměrného výdělku. O jejím vymáhání platí výše uvedené.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis