Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

proplácení dovolené při ukončení pracovního poměru

Vloženo: 04.08.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, Prosím, zda by mě mohl být zodpovězen následující dotaz: Byla jsem v prac.poměru u zaměstnavatele (ZP§ 109 ods.3 písm.d) nepřetržitě na dobu neurčitou v době od r.2007do 30.6.2015. Pracovala jsem v rovnoměrně rozvržené pracovní době 5dnů v týdnu. Od 1.1.2014 do 30.4.2015 jsem měla pracovní úvazek 25 hod. tj. 5 hod. denně, od 1.5.2015 do 30.6.2015 jsem měla pracovní úvazek 30 hod. tj. 6 hod. denně. Právo na dovolenou za kalendářní rok činilo 25 dnů. Za rok 2014 jsem měla 8 dnů nevyčerpané dovolené. Nárok na dovolenou za období 1.1.2015 - 30.6.2015 byl 12,5 dne. Dovolená v roce 2015 čerpána nebyla, důvody pro krácení dovolené nevznikly, vzniklo však právo na dovolenou podle ZP §211 odst. a). Ke dni ukončení pracovního poměru tj. 30.6.2015 mě zaměstnavatel nároky na dovolenou přepočetl a zaplatil mě 17,5 dne dovolené v délce 105 hodin. Dotaz: postupoval zaměstnavatel správně při svém výpočtu hodin za dovolenou a krácení dnů dovolené – je výpočet dnů a hodin za nevybranou dovolenou správný?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
ve svém dotazu bohužel neuvádíte, jak zaměstnavatel odůvodnil proplacení nevyčerpané dovolené pouze za 17,5 dne. Bez znalosti takového důvodu nejsme schopni posoudit, zda ke krácení výplaty nevyčerpané dovolené došlo oprávněné či nikoliv.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis