Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Problémy se zaměstnavatelem

Vloženo: 17.07.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, Mam problemy so zamestnavatelom, zacalo to tak ze dna 2.7 som sa pohadal so zamestnavatelom, po com mi hned prislo zdravotne tazko. Ohlasil som ze idem k doktorovi a odisiel som z prace. Doktor ma vypisal na pracovnu neschopnost od 2.7. Lenze problem je v tom ze zamestnavatel nemal za mna adekvatnu nahradu takze firma nevyrabala cely tyzden pokym sa kolega nevratil z dovolenky. Sme mala firma s 4 zamestnancami. Dna 16.7 som navstivil zamestnavatela pre stravenky a vyplatnu pasku, po com mi bolo oznamene ze ako chcem uhradit skodu sposobenu mojim odchodom. PN mam do konca 30.7, ako mam dalej prosim postupovat? Mam podat vypoved na dohodu behom PN? Je mozne, ze bude chciet aby som odpracoval 2 mesacnu vypovednu dobu. Ocakavam tam podrazy. Je prosim z tohto nejake realne vychodisko aby som odisiel z prace k 31.7 bez nejakej skody co by som musel zaplatit? Je mozne podat vypoved pocas PN a odmarodit v pripade aj vypovednu dobu? Aku mam podat vypoved? Dakujem pekne za rady.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud jste byl uznám lékařem práce neschopným již od 2.7., nemusíte se obávat, že by po Vás mohl zaměstnavatel vymáhat škodu za nedostavení se do zaměstnání po 2.7.
 
Ukončit pracovní poměr výpovědí samozřejmě můžete, ale bude Vám plynout výpovědní 2 měsíční výpovědní doba, která začne běžet prvního dne následujícího měsíce po měsíci, v němž jste výpověť doručil zaměstnavateli. Pokud nebudete po dobu výpovědní doby uznán dočasně práce neschopným, budete muset práci vykonávat.
 
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen jestliže:
a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (přičemž obdobím splatnosti se ve smyslu § 141 odst. 1 zákoníku práce rozumí poslední den měsíce následujícího po měsíci, za nějž mzda přísluší).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis