Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Přez 10 let exekučního řízení jak ho mohu ukončit pro promlčecí lhůta

Vloženo: 28.03.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den , Mám dotaz ; Už mě utravuje exekuce na základě nesprávné a nesprávné rozhodnutí soudu pro Prahu 9 že prý jsem dlužíla spol. Zepter ,s.r.o. peníze za zboží které jsem nevzala ani používala dokonce při několikanásobně odvolání a stížnosti na samosoudkyne nikdo mi nemohl pomoc a nenašel prý pochybení když jsem kolik tvrdila že nic nemám a ani můj podpis není můj. Rozhodnutí ve prospěch Zepter a potom mi udělali exekuce a skoro 10 se táhne ale na štěstí dosud mi nic nevzali proto že si to hlídám i přesto mi zastavili bankovní účet na které mi hodili sociální dávky a tak teď řeší problémy s bankou kdy si vezmu peníze zpět , ale teď se ptám jak mohu rozhodnutí a řešení a dále nařízení o exekuce skoncovat tj. Úplně právně zastavili a tyto dokumenty nememli už žádnou platnost ani před soudem ani před Exekutorského úřadu apod. Soudniho Řešení- rozhodnutí je před asi 2005/2006 a exekuci myslím taky s roku 2006nebo 2007 prosím poraďte mi a pomozte jak se konce zbavit s tímto problémem aby mě nechali na pokoj neboť mohu je dát na soud za poškození a ničení mi dobrého jméno a tím nemožnost volně myslet a pracovat protože hned bude exekutor jako štěnice zalepení Aš bude sát krev po chudých a nemajetných lidé.
 Další otázka je ; člověk vlastně právnická osoba mi dluží peníze které jsem si půjčila od banky ale už dlouho je nemohu dostat s nejí dokonce mám podep papír o uznání dluhu vůči mně. Ale banka prodala zbytek půjčky které jsem platila na nějaká cizí firma od Anglie a ona po mě chtěla ty tzv. Peníze což jsem řekla u soudu a doložila tito dokumenty ze vůči bance nic nedluzim a peníze má tato dotyčná osoba ale taky nerozhodli jak mělo být( protože můj přidělení advokát bezplatné byl pijani a namísto aby mě obhajoval furd mluvil abych zaplatila všechno a já jsem se s čeho a proč mám platit za někoho kdo mi dluží peníze?????) tak jsem dostala exekuce a chned jsem napsala že s tím nesouhlasím a poslala na soud a exekučního úřadu a víte kdo to byl nechvalně proslavené exutor Juraj Podkonický - byli dost věcí ve televize co dělal špatně a nekorektní a podvodné vůči lidem a exekutorská komora ho dosud tolerují? To ne chápu!? Ale aby se vrátila na to co chci popsat já jsem ještě ne na sebe protože ty jeho gauneři přišli jeden den u nás a byli tak drží že zavolali policii a ona byla na její straně v i když jsem ukázala tyto dokumenty ze nic nedluzim ale oni je toho nezajímá lo tak mi okradli doslovně a písemně říkám okradly televize a DVD přehrávače jedno je pozůstalí tchána z roku 2001 a televize jsme koupili s dávky sociální které jsme dostali v roce 2013/2014 peníze byli zpětné zaplacení. A tak jsme protože televize předtím rozbyla koupili za malý peníze, vzali mi to ve květnu 2015 a s toho se nemohu zapamatovat protože jsme sociální slabší a nemajetní. Prosím jak a co mám dělat tomto případě chchi aby mi exutor buď vrátil televize a DVD přehrávače anebo zaplatil mi i škodu způsobenou s tím jak psychické tak za poškození mě a moje rodina dobře jméno a za to že poškozují sociálno slabších rodin, dále aby soud znovu otevřel ten případ a přehodnotit situaci a vzít v potaz dukaze co jsem dodala neboť musím soudit jak ten exekutor tak ta anglická spol a taky banka že mi dala bez mého vědomí a dovolení me osobní údaje taky ten advokát co vlastně nic neudělal jenom problémy mi udělal. Předem děkuji za odpověď a POMOC Dáši eventuální připraveni dokumenty. S pozdravem 

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
k Vašemu prvnímu dotazu: povinnost, která Vám byla stanovena rozhodnutím soudu, lze vymáhat jen po dobu 10 ode dne, v němž rozhodnutí soudu nabylo tzv. "vykonatelnost".  Po uplynutí této lhůty se právo dluh vymáhat promlčí. Nicméně je nutné, abyste se promlčení sama dovolala v exekučním řízení, resp. abyste učinila tzv. "námitku promlčení". Pokud již uběhla uvedená promlčecí lhůta, podejte k exekutorovi písemný návrh na zastavení exekuce z důvodu promlčení práva oprávněného (věřitele) po Vás vymáhanou povinnost vymáhat. Pokud exekutor sám Vašemu návrhu nevyhoví (vydáním usnesení o zastavení exekuce), musí jej předložit exekučnímu soudu k rozhodnutí.
 
K Vašemu druhému dotazu: pokud jste to byla pouze Vy kdo s bankou uzavřel smlouvu o půjčce (úvěru), byla jste to pouze Vy, kdo byl vůči bance zavázán takovou půjčku splatit, nikoliv osoba, které jste dále peníze poskytla. Mezi takovou osobou a Vámi vznikl další závazkový vztah, kdy tato osoba odpovídá za splacení dluhu vůči Vám pouze Vám, nikoliv bance. Pokud tedy banka podala proti Vám žalobu, podala ji oprávněně a soud následně správně rozhodl, že jste povinna bance vrátit půjčku. Exekutor je pak oprávněn podle takového pravomocného a vykonatelného rozhodnutí (exekučního titulu) soudu provádět exekuci některým ze zákonných způsobů, např. prodejem Vašich movitých věcí nacházejících se ve Vašem obydlí (televize, přehrávač DVD apod).
 
Dát podnět k postihu exekutora za postup při provádění exekuce byste mohla jen tehdy, pokud by exekutor při provádění oprávněné exekuce porušil zákon. O způsobech obrany proti exekucím pojednáváme v našem článku Obrana proti exekucím, který naleznete zde www.iure.org/14/89/obrana-proti-exekucim-aneb-jake-jsou-moznosti-kdyz-se-u-dveri-objevi-exekutor
 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis