Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Převedení exekuce

Vloženo: 05.01.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den. Prosím Vás. Můj přítel si kdysi koupil auto na splátky. Jeho bývalá přítelkyně mu jej ukradla s falšovanou plnou mocí přepsala na sebe a pak prodala. Soud ji uznal vinnou a má to příteli splácet. Bohužel nesplácí, stěhuje se z místa na místo a pobírá sociální dávky. A přítel má kvůli toho na krku exekuci ale z ní ty peníze nedostane. Dá se nějak soudně požádat o převedení exekuce na ni? když mu auto odcizila? Jestli ano mohli by jste nám poradit jak žádost podat? Děkuji

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
bohužel bychom ve Vašem případě potřebovali znát více konkrétních informací a okolností případu, abychom Vám mohli dát přesnou odpověď. Pravidla pro změnu v osobě dlužníka v probíhajícím exekučním řízení jsou velmi striktní a omezují se v podstatě pouze na krajní varianty (úmrtí dlužníka apod.). Ve Vašem případě nebude nejspíše možné, aby došlo ke změně v osobě dlužníka a převedení exekuce na bývalou přítelkyni, jak žádáte.
 
Exekuční titul byl zřejmě vydán proti Vašemu příteli a bylo nutné se bránit v řízení, které zahájení exekuce předcházelo a ve kterém došlo k vydání rozhodnutí proti Vašemu příteli. Nevíme o jakou exekuci, z jakého důvodu, se jedná, proto se nelze k tomu blíže vyjádřit. Doporučujeme proto spíše podat na exekuční soud návrh na zastavení exekuce dle § 268 písm. h) zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, a v něm uvést, že Váš přítel není dlužníkem (tj. není pasivně legitimován), případně uvést nějaké další důvody, proč by k zastavení mělo dojít a k přiložit k návrhu kopii trestního rozsudku, z něhož vyplývá, že auto mu bylo zcizeno jeho bývalou přítelkyní a na straně věřitele by proto pokračováním v exekuci mohlo dojít k bezdůvodnému obohacení.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis