Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Přeskočení pořadí srážek

Vloženo: 09.06.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jménem našeho zaměstnance, který má 5 exekucí, které přišly v postupném pořadí za sebou a v tomto pořadí se také sráží (do této doby se sráží pouze exekuce č. 1). Všechny exekuce jsou nepřednostní. Nyní přišel zaměstnanec s dotazem, jak má postupovat, když exekutor s exekucí č. 4 po něm požaduje uhrazení této exekuce v hotovosti do 15ti dnů. My jako mzdová účtárna mu exekuce srážíme dle pořadí a na účet mu chodí pouze zákonem stanovená nezabavitelná částka. Jak má náš zaměstnanec postupovat, když nemá dostatek finančních prostředků k téměř okamžitému zaplacení? Exekutorem pověřený zaměstnanec vyhrožuje, že pokud nedojde ke včasné úhradě, vnikne mu do bytu a exekučně zabaví jeho majetek. Náš zaměstnanec se momentálně nalézá v nezáviděníhodné situaci. Je tato praktika exekutora možná? Z našeho pohledu se totiž jedná o nátlak na dlužníka a o jasný pokus preferovat vymožení své exekuce před ostatními (které jsou v pořadí stanoveném Exekučním řádem). Předem děkuji za odpověď. 

Text odpovědi: 

Dobrý den,
způsob provedení exekuce závisí na soudním exekutorovi, který může využít i více způsobů provedení exekuce najednou.
Soudní exekutor tak skutečně může provádět exekuci srážkami ze mzdy a zároveň prodejem movitých věcí dlužníka. Zákonnou "brzdou" je přiměřenost použitého způsobu provedení exekuce vzhledem k výši dluhu (např. pro dluh 5.000,- Kč by neměl exekutor postihnout nemovitost dlužníka, apod.).
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis