Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

přednostní pohledávka

Vloženo: 27.10.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Náklady exekučního řízení
Text otázky: 

Dobrý den, chci se zeptat, mám nařízené srážky ze mzdy ve prospěch exektora, kvůli dluhu u VZP, což samozřejmě chápu, že je přednostní pohledávka, vím kolik by mi mělo zůstat z platu, což taky sedí, ale nejde mi do hlavy, jak může být přednostní pohledávkou i suma, která jde exekutorovi, jako jeho náklady, odměny atd.. dluh vůči VZP je již uhrazen, teď už platím jen zmíněné poplatky a přesto jako přednostní pohledávku, je to v pořádku??

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
seznam přednostních pohledávek je uveden v ust. § 279 odst. 2 občanského soudního řádu, a náklady exekuce (které jsou tvořeny zejména odměnou exekutora a jeho hotovými výdaji) mezi ně nepatří.
 
Jsou-li Vám tedy prováděny srážky ze mzdy nezákonným způsobem, požadujte (nejlépe písemně) u exekutora provedení náhrady a vrácení nezákonně sražených částek.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis