Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Pracovní smlouva, platový výměr

Vloženo: 15.05.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, ve firmě kde pracuji od 1.4.2013 a na smlouvu na dobu neurčitou mám od 1.4.2016 se bude rušit naše pobočka - reklamační oddělení. Pobočka se má uzavřít ke konci září tohoto roku. Zaměstnavatel počítá s tím, že přejdeme na místa operátorů skladování (sklad zde zůstává) - nepřijde mi však tato pozice srovnatelná se současnou (reklamační technik - péče o zákazníka) Chci se zeptat zda má na toto zaměstnavatel nárok a jak mám postupovat - myslím si, že mám nárok na odstupné platy (nevím na kolik) a v případě, že nám předá zaměstnavatel k podpisu nové smlouvy s jiným pracovním zařazením, chce se tím vyhnout vyplacení odstupných platů a přehodit nás na pozici se kterou nesouhlasím. V původní smlouvě z roku 2013 mám jako pracovní pozici Reklamační technik - operátor skladování a dále již byla smlouva aktualizována a prodlužována pouze dodatky. Nicméně tuto práci již nevykonávám a na posledních mzdových výměrech mám již uvedenou pozici Reklamační technik - péče o zákazníka. děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
abyste měl nárok na odstupné dle ust. 67 zákoníku práce, muselo by dojít k rozvázání Vašeho pracovního poměru, a to
a) výpovědí ze strany zaměstnavatele, a to z některého z "organizačních důvodů" uvedených v ust. § 52 písm. a) až c) zákoníku práce
nebo
b) dohodou mezi Vámi a zaměstnavatele, z týchž důvodů 
 
Zrušení části zaměstnavatele je jako důvod výpovědi uveden v ust. § 52 písm. a) zákoníku práce.
 
Výše odstupného je závislá na tom, jak dlouho trval Váš pracovní poměr.
 
Vzhledem ale k tomu, že máte v pracovní smlouvě jako druh práce uvedenu stejnou činnost která na stávající pobočce zůstane zachována, nebude dle našeho názoru vůbec třeba s Vámi ukončovat pracovní poměr, kdy budete (a stále vlastně jste) povinen pro zaměstnavatele vykonávat tu práci, na kterou jste spolu uzavřeli pracovní smlouvu (skladový operátor), a to bez ohledu na to, že fakticky nyní pro zaměstnavatele vykonáváte odlišný druh práce.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis