Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Pracovni neschopnost

Vloženo: 29.01.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, potrebuji poradit dne 27.1.2015 mi zkoncil pracovni pomer na dobu urcitou. V cera se mi stal uraz mam narok na pracovni neschopnost u byvaleho zamestnavatele? a v jake mire?Predem dekuji za informace.

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
jelikož u Vás došlo k úrazu až po skončení pracovního poměru a pracovní neschopnost tak nenastala v době zaměstnání, pak Vám náleží pouze nemocenská dávka vyplácená příslušnou OSSZ. Zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy pouze v době trvání zaměstnání, u Vás však neschopnost nastala až po skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel Vám proto nebude vyplácet žádnou náhradu mzdy.
 
Jelikož se však úraz stal v tzv. ochranné lhůtě, máte nárok na dávky nemocenské od OSSZ, které Vám přísluší od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Nárok na nemocenské se uplatňuje u bývalého zaměstnavatele IV. dílem tiskopisu Žádost o nemocenské.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis