Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Pracovní doba a odpočinek

Vloženo: 27.03.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
moc Vám děkuji za odpověď na mou otázku a měla bych prosím ještě jeden dotaz. Žádala jsem Vás o pomoc ohledně mé prac. doby. Pracuji 8,5 hod. denně bez možnosti přestávky na oběd. Mohu se najíst v provozu, ale v případě, že někdo přijde musím jídlo odložit. Zaměstnavatel mě platí pouze za 8 hod. práce. Na to jste mi odpověděli a za tuto odpověď Vám ještě jednou moc děkuji. Další problém nastal v tom, že mi na to zaměstnavatel řekl, že tu půlhodinu na oběd mi platí v prémiích. Myslím si, že to není možné, ale nevím jak postupovat dále. Ještě bych se chtěla zeptat, pracuji tady již delší dobu, jestli by to měli doplatit i zpětně a za jak dlouho.
Moc Vám děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

prémie jsou nenárokovou částí mzdy a je jen na vůli zaměstnavatele zda Vám tuto prémii poskytne či nikoliv. Naproti tomu placená přestávky v práci (přiměřená doba na oddech a jídlo) musí být zaměstnavatelem ze zákona proplacena. Z tohoto důvodu máma za to, že nelze placenou přestávku v práci proplácet v rámci prémií.

V případě, že Vám zaměstnavatel dobrovolně neproplatí placenou přestávku v práci, můžete se se svým nárokem obrátit na soud. V daném případě se uplatní obecná tříletá promlčecí lhůta.
Opět připomínáme, že neproplacení placených přestávek v práci je přestupkem dle ust. § 28 odst. 1 písm. g) zákona o inspekci práce se jedná o přestupek. Ohledně řešení nezákonného jednání Vašeho zaměstnavatele se tedy můžete obrátit také na inspekci práce.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis