Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Pracovní cesta (nutný cestovni pas)

Vloženo: 18.06.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu krátkého a jasně definovaného dotazu z oblasti pracovního práva. Konkrétně se jedná o oblast pracovních cest - ve smlouvě mám uvedeno že souhlasím s tím, aby mne zaměstnavatel zasílal na pracovní cesty. Na ty také pravidelně jezdím a to jak po ČR, tak do zahraničí. Nyní ale vznikl požadavek abych absolvoval pracovní cestu, na kterou ze zdravotních důvodů nechci. Konkrétně se jedná o to, že je část cesty ve dvoupatrovém autobuse (má pouze vyšší patro, dolů sednout nelze), kde se mi dělá nevolno (běžný autobus pracovně čas od času bez problému využiji. Zaměstnavatel toto ale nechce akceptovat i když jsem zdůraznil své zkušenosti z minulosti a to, že ve druhém patře autobusu z důvodu kinetozy cestovat nemohu Mám v této situaci právo cestu odmítnout, případně jak? Může mne zamestnavatel nutit vyřídit si cestovní pas? Děkuji za Váš čas a jsem s pozdravem.

Text odpovědi: 

 Dobrý den,
 
vzhledem k tomu, že jste se zaměstnavatelem uzavřel písemnou dohodu o Vašem vysílání na pracovní cesty, jste povinen na pracovní cestu nastoupit. Námitky z ohrožení Vašeho zdravotního stavu byste mohl vůči zaměstnavateli uplatnit pouze tehdy, pokud by místo výkonu práce, na které jste byl vyslán práci konat, nějakým způsobem Vaše zdraví ohrožovalo (např. by se jednalo o oblast válečného konfliktu apod). Námitku obavy, že Vám bude špatně při cestě do místa výkonu práce, nelze bohužel uplatnit. Navíc jsou jistě i jiné způsoby dopravy do místa výkonu práce, než je autobusová doprava.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis