Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Potize s nadrizenou v zamestnani.

Vloženo: 07.09.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, nejprve se omlouvam, ze Vam pisi jen netusim kam se obratit ohledne problemu s nadrizenym, ktere ma pritelkyne v soucasnem zamestnani. Problem zkusim popsat strucne. Situace je takova, ze je pritelkyne zamestnana jako prodavacka v jidelne v centru naseho mesta, ktera je soucasti spolecnosti zabyvajici se vyrobou kurecich vyrobku a sidlo ma na jine adrese ve meste. Bylo zjisteno dle vyplatnich pasek, ze jeji nadrizena "skrta" prescasove hodiny (neni jedina, ktera toto zjistila). Pri navsteve nadrizene osoby a zadosti o vysvetleni tohoto problemu ji bylo sdeleno, ze pokud se ji toto nelibi, nemusi v praci byt! Nyni proziva v zamestnani ponizovani a psychicky natlak. Chtel bych se timto zeptat, jak muze pritelkyne nadale postupovat, pokud tyto "problemy" budou pretrvavat spolecne s neproplacovanim prescasu? Jeste doplnim, ze se od kolegyne dozvedela, ze ji nebude prodlouzena stavajici smlouva, ktera je bohuzel na dobu urcitou. Nejedna se jen o tento nesvar, ktery se tyka vsech kolegyn z kolektivu, ale dokonce jsou nekterym skrtany i cele dny. Jina kolegyne dochazejici do zamestnani si muze napriklad "cipovat" az od urcite hodiny (konkretne o hodinu pozdeji poprichodu), dalsi veci je monitorovani celeho prostoru jidelny v zamestnani, ale ve smlouve neni o tomto nic uvedeno. Dokonce nadrizena sleduje kamerami zamestnance i ve sve volne dobe na soukromem telefonu. Dochazi k "cipovani" pribuznych osob, ktere nejsou v teto dobe v zamestnani.......atd. Netusim, zda jsem se obratil na spravne misto a dostanu jakoukoliv radu kam se muze bpritelkyne obratit, pripadne co muze proti tomuto udelat? Verim, ze mi budete alespon castecne napomocni a predem dekuji za Vasi ochotu. S pozdravem a pranim pekneho dne  .

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
doporučujeme se obrátit na místní pobočku Státního úřadu inspekce práce, který je státním orgánem na poli dodržování zákoníku práce. Tento státní úřad je oprávněn provést u zaměstnavatele kontrolu dodržování pracovně-právních předpisů a z případného nezákonného postupu vyvodit následky, např. udělením (nemalé) pokuty zaměstnavateli.
 
Co se týče práce přesčas, tu lze konat jen výjimečně. Zaměstnavatel ji může zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami.

Na dny pracovního klidu je možné práci přesčas nařídit jen tehdy, jde-li o výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:

a) naléhavé opravné práce,

b) nakládací a vykládací práce,

c) inventurní a závěrkové práce,

d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,

e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,

f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,

g) práce v dopravě,

h) krmení a ošetřování zvířat.

Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento rozsah může zaměstnavatel požadovat práci přesčas pouze na základě dohody se zaměstnancem.

Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas se ale nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

Otázka odměňování za práci přesčas je pak upravena v § 114 zákoníku práce. 

Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci
- mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen "dosažená mzda"), a
- příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

 
Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek.
 

Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno nepřísluší, je-li mzda sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců v mezích celkového rozsahu práce přesčas.

Za práci přesčas tedy musí zaměstnavatel vyplatit zaměstnanci mzdu a příplatek, příp. mu poskytnout náhradní volno.

Nevyplacenou mzdu a příp. příplatek za práci přesčas může Vaše přítelkyně po zaměstnavateli vymáhat u soudu.
 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis